eNieruchomosci.pl: strona główna - zarządzaj artykułami

Nieruchomości Mościcki

Dział: Budowa domu23 12 2020

Jak samodzielnie zabudować stelaż podtynkowy WC

Podwieszane miski WC cieszą się zdecydowanie większą popularnością niż tradycyjne miski stojące. Prezentują się one wyjątkowo nowocześnie, dzięki czemu przez długi czas zachowają swój ponadczasowy wygląd. Przed rozpoczęciem pracy, warto dowiedzieć się, na czym polega zabudowa stelaża WC krok po kroku.

Poznaj rodzaje stelaży podtynkowych

Poprawnie wykonana zabudowa WC podtynkowego wymaga odpowiednio dopasowanego stelaża. Na rynku dostępne są dwa rodzaje stelaży podtynkowych. Pierwsze z nich, nazywane stelażami do zabudowy ciężkiej (mokrej), produkuje się z cieńszych profili – w ich przypadku ciężar przenoszony jest na murowaną ścianę, do której zostały zamocowane. Świetnie sprawdzają się w tym przypadku stelaże, które zostały wypełnione styropianem. Drugą dostępną opcją są stelaże do zabudowy lekkiej (suchej). Mogą one być wykorzystywane do montażu w ścianie z płyt gipsowo-kartonowych. W tym przypadku ciężar przenoszony jest na podłogę.

 

stelaż podtynkowy

 

Dokładne wymiary to podstawa

Jeszcze przed rozpoczęciem do prac, należy dokładnie sprawdzić poprawność instalacji. W przypadku montażu zabudowy konieczne będzie dokładne sprawdzenie ułożenia rur kanalizacyjnych, a w szczególności, czy są szczelne.

Zanim rozpoczniesz montaż WC w zabudowie, należy sprawdzić, czy posiadasz odpowiednią ilość miejsca na stelaż podtynkowy – niezbędne będzie ok. 40-50 cm długości oraz 120 cm szerokości. Należy również pamiętać o miejscu, w którym pojawi się miska, czyli ok. 40 cm szerokości i 55 cm długości. Niezbędne będzie również zachowanie optymalnej ilości miejsca na komfortowe korzystanie z toalety, czyli 20 cm zarówno z lewej, jak i z prawej strony, 80 cm szerokości oraz 60 cm długości z przodu. Dzięki temu zabudowa wc podtynkowego będzie komfortowa podczas użytkowania.

Ciekawym pomysłem, który sprawdza się w większości łazienek będzie oddzielenie strefy sanitarnej z miską WC od części kąpielowej. Pozwoli to zwiększyć funkcjonalność samej łazienki i wpłynie na swobodne korzystanie z każdej strefy osobno.

 

Zabudowa toalety podwieszanej – rodzaje materiałów

Do tego rodzaju prac zazwyczaj wykorzystuje się płytę gipsowo-kartonową typ H2. Koszt tego rodzaju rozwiązania nie jest wysoki, jednak samo przygotowanie zabudowy będzie zdecydowanie bardziej czasochłonne i skomplikowane. Przed ułożeniem płytek należy ją zagruntować, co wiąże się z wydłużonym czasem oczekiwania na etap końcowy.

Zabudowa toalety podwieszanej wykonana z gotowych płyt XPS będzie zdecydowanie lepszym rozwiązaniem. Zamontowanie jej nie zajmie zbyt wiele czasu i będzie o wiele łatwiejsze niż w przypadku płyt g-k. Warto jednak wspomnieć, że zabudowa stelaża WC Geberit https://www.lazienkiabc.pl/Stelaze-podtynkowe-c141 lub innego producenta z płyty budowalnej będzie jednak droższa. Mimo wszystko będzie to o wiele korzystniejszy wybór, ponieważ posiada ona wszystkie konieczne otwory pozwalające na bezproblemowe zawieszenie miski oraz zamontowanie przyłączy. W przypadku tego rodzaju płyt nie ma konieczności gruntowania, co pozwala skrócić cały proces. Ułożenie płytek ceramicznych jest możliwe od razu po przygotowaniu stelaża.

 

wiska wc

 

Zabudowa stelaża WC krok po kroku z płyt gipsowo-kartonowych

Do montażu zabudowy z płyt gp konieczne będą odpowiednio przycięte metalowe profile, które mocuje się na tzw. kołki szybkiego montażu. Przed przystąpieniem do montażu profili podłogowych warto przykleić taśmę poliuretanową – pozwoli ona wyciszyć hałas, który jest naturalnym skutkiem pracy metalowych części.

W przypadku tego rodzaju płyt należy samodzielnie wyciąć uprzednio odrysowane od wzornika otwory. Do montażu należy używać specjalnych wkrętów do blach – zapewnią odpowiednią wytrzymałość i bezpieczeństwo podczas użytkowania.

 

Zadbaj o stabilne połączenie stelaża ze ścianą

Jeszcze przed zakończeniem prac związanych z montażem stelaża podtynkowego, należy zadbać o jego jak najwyższą stabilność ze ścianą. Pozwoli to uniknąć nieestetycznych pęknięć na płytach oraz pozwoli na swobodne użytkowanie sanitariatu. Zabudowa WC podtynkowego każdego dnia narażona jest na obciążenia, dlatego tak ważne jest, by zachowała wyjątkową trwałość.

Zatem, jak zabudować stelaż WC, by zachował stabilność i swobodę użytkowania? Zaleca się, by posiadał minimum 20 mm grubości. Jeśli zdecydujesz się na płyty gipsowo-kartonowe, konieczne będzie połączenie dwóch warstw w jedną. Optymalna grubość zapewni stelażowi odpowiednią wytrzymałość i bezpieczeństwo. W celu otrzymania podanego wymiaru należy zamocować podwójną płytę gipsowo-kartonową. W przypadku standardowej płyty budowlanej o grubości 20 mm zadanie będzie zdecydowanie łatwiejsze i mniej czasochłonne.

Warto zaznaczyć, że zarówno w przypadku płyty gp, jak i budowlanej istnieje możliwość nadania zabudowie dowolnego kształtu. Pozwala to z łatwością schować mało efektowne elementy i nadać przestrzeni minimalistycznego charakteru. Im mniej części będzie widocznych, tym otrzymany efekt będzie bardziej zadowalający.

Poprawnie wykonana zabudowa stelaża WC krok po kroku przez wiele lat zachowa swój nienaganny wygląd. Odpowiednio przygotowane płyty gk i dedykowany im stelaż podtynkowy okażą się nie tylko efektownym, ale również funkcjonalnym rozwiązaniem. Wygoda, bezpieczeństwo oraz nowoczesny wygląd, to tylko niektóre z zalet wspomnianych misek WC. Atrakcyjny wygląd, który bez wątpienia zapewniają, sprawi, że wnętrze przez wiele lat zachowa swój ponadczasowy wygląd. Zabudowa WC podtynkowego powinna zostać wykonana z należną dokładnością oraz zgodnie z przyjętymi zasadami. Warto jednak pamiętać, by w przypadku jakichkolwiek wątpliwości, skorzystać z pomocy doświadczonego fachowca.

RSS jest to standard przesyłania nagłówków informacji.
Nagłówki te mogą być odczytwane przez specjalne programy - czytniki RSS. Ich listę oraz katalog zasobów RSS można znaleźć na tej stronie: http://rss.mrok.org.

Dzięki temu najnowsze informacje trafiają do Ciebie od razu, bez potrzeby przeglądania poszczególnych stron www.

Więcej o RSS możesz się dowiedzieć tu:
Nasze kanały RSS | więcej o RSS >>

wszystkie działy

Artykuły
Kredyty
Dla pośrednika
Wzory umów
Prawo
Nowości
Budowa domu
Rynek pierwotny - zdjęcia z budowy


    << Powrót

| o nas | współpraca | reklama | kontakt | polityka prywatności | mapa serwisu | poleć nas | dodaj do ulubionych | zgłoś błąd | pomoc |

© Copyrights 2003-2021 Germino


nieruchomości - mieszkania - domy - działki - agencje nieruchomości - kredyty mieszkaniowe