eNieruchomosci.pl: strona główna - zarządzaj artykułami

Nieruchomości Mościcki

Dział: Budowa domu10 10 2020

Ile kosztuje fotowoltaika? Sprawdź!

Fotowoltaika nieprzerwanie zyskuje na popularności. Wykorzystanie energii słonecznej staje się coraz bardziej popularnym sposobem na ekologiczne wytworzenie taniej energii elektrycznej. W Polsce inwestowanie we własne instalacje fotowoltaiczne staje się jeszcze bardziej opłacalne ze względu na programy umożliwiające dofinansowania do fotowoltaiki. Co wpływa na jej koszt?

Koszt instalacji fotowoltaicznej i montażu

Podstawowym elementem instalacji są odpowiednio dobrane panele fotowoltaiczne, które przekształcają światło słoneczne w energię elektryczną. Popularnym wyborem są panele monokrystaliczne, które charakteryzują się największą wydajnością, lub polikrystaliczne, które są nieco mniej wydajne i tańsze, jednak sprawdzają się w pochmurnych warunkach. Kolejnym kosztownym elementem jest falownik, dzięki któremu możemy korzystać z energii słonecznej i zasilać urządzenia elektryczne w naszych domach. Do tego musimy doliczyć koszt montażu instalacji oraz okablowania i mocowań.

 

fotowoltaika

 

Do kosztów instalacji fotowoltaicznej musimy wziąć pod uwagę cenę montażu fotowoltaiki. Doliczymy do tego cenę okablowania i stelaży, do których będzie przymocowana instalacja. Podejmując decyzję o wyborze instalatora należy wziąć pod uwagę jego doświadczenie i opinie jego klientów.

Audyt fotowoltaiczny

Koszt instalacji fotowoltaicznej dla domu jednorodzinnego zależy od mocy fotowoltaiki (kW), która zależy od rocznego zużycia prądu w danym gospodarstwie. Jeżeli do tej pory za prąd płaciliśmy dużo, fotowoltaika będzie dla nas opłacalnym rozwiązaniem. Dokładna wycena instalacji fotowoltaicznej zależy głównie od jej rozmiaru, rodzaju i jakości instalacji. Na ostateczną cenę instalacji fotowoltaicznej ma wpływ jej rozmiar, jakość oraz to, czy fotowoltaika będzie instalowana na gruncie, czy dachu, a także z jakiego programu dofinansowania fotowoltaiki zdecydujemy się skorzystać.

Odpowiednie dobranie instalacji i oszacowanie jej kosztów wymaga profesjonalnego audytu fotowoltaicznego, który oferują firmy specjalizujące się w tej dziedzinie. Jedną z nich jest SunErgo, gdzie na stronie https://sunergo.pl/blog/koszt-instalacji-fotowoltaicznej/ możemy dowiedzieć się więcej na temat kosztów instalacji fotowoltaicznej. Warto pamiętać, że aby mieć możliwość złożenia wniosku o dofinansowanie do fotowoltaiki, niezbędnym warunkiem do spełnienia jest przeprowadzenie audytu.

panele fotowoltaiczne sunergo

Miejsce montażu instalacji fotowoltaicznej

Panele fotowoltaiczne najczęściej umieszczane są na dachach, których konstrukcja powinna zapewniać panelom kąt nachylenia (30°) w stronę południowo-zachodnią i południowo-wschodnią. To zapewnia największą wydajność fotowoltaiki. Panele nie mogą zostać zacienione przez sąsiadujące drzewa i budynki, ponieważ muszą mieć zapewniony dostęp do promieni słonecznych.

Jeżeli nasz dach nie spełnia warunków do instalacji, warto zastanowić się nad fotowoltaiką na gruncie. Pamiętajmy, że przed instalacją należy przygotować odpowiednio stabilny grunt, na którym będą montowane stelaże do paneli, oraz aby panele (podobnie jak na dachu) nie zostały zacienione przez sąsiadujące drzewa i budynki.

Dofinansowania do fotowoltaiki

Dofinansowania w ramach programów wspierających fotowoltaikę w Polsce sprawiają, że zwrot kosztów inwestycji jest krótszy. Można złożyć wniosek online o dofinansowanie z programu Mój Prąd, który oferuje bezzwrotną dotację sięgającą 5 000 zł do zakupu i montażu instalacji fotowoltaicznej. Dodatkowo, koszt instalacji fotowoltaicznej można odliczyć od podatku dochodowego w ramach Ulgi termomodernizacyjnej. Łącznie, możemy obniżyć całkowity koszt nawet o kilkanaście tysięcy złotych.

fotowoltaika dla firm sunergo

Fotowoltaika dla firm

Fotowoltaika po nowelizacji ustawy OZE stała się opłacalnym rozwiązaniem również dla firm. Od tej pory przedsiębiorcy mogą korzystać z fotowoltaiki na podobnych zasadach, jak osoby fizyczne (stać się prosumentami). Przedsiębiorcy mogą oddawać do sieci nadwyżki wyprodukowanego prądu i pobierać je w czasie, gdy instalacja nie będzie generować odpowiedniej ilości energii elektrycznej.

W Polsce działa to na zasadzie systemu opustów (net-metering), który polega na tym, że wytworzone nadwyżki energii elektrycznej możemy przekazać do sieci i pobrać je w momencie, gdy nasze panele fotowoltaiczne nie generują odpowiedniej ilości prądu (np. wieczorem lub zimą). Oznacza to, że z instalacji fotowoltaicznej możemy korzystać przez cały rok i z niemal zerowymi rachunkami za prąd.

RSS jest to standard przesyłania nagłówków informacji.
Nagłówki te mogą być odczytwane przez specjalne programy - czytniki RSS. Ich listę oraz katalog zasobów RSS można znaleźć na tej stronie: http://rss.mrok.org.

Dzięki temu najnowsze informacje trafiają do Ciebie od razu, bez potrzeby przeglądania poszczególnych stron www.

Więcej o RSS możesz się dowiedzieć tu:
Nasze kanały RSS | więcej o RSS >>

wszystkie działy

Artykuły
Kredyty
Dla pośrednika
Wzory umów
Prawo
Nowości
Budowa domu
Rynek pierwotny - zdjęcia z budowy


    << Powrót

| o nas | współpraca | reklama | kontakt | polityka prywatności | mapa serwisu | poleć nas | dodaj do ulubionych | zgłoś błąd | pomoc |

© Copyrights 2003-2021 Germino


nieruchomości - mieszkania - domy - działki - agencje nieruchomości - kredyty mieszkaniowe