eNieruchomosci.pl: strona główna - zarządzaj artykułami

Nieruchomości Mościcki

Dział: Budowa domu22 11 2019

Jak dobrze wybrać szambo betonowe?

Szambo betonowe to atrakcyjny ekonomicznie i wygodny sposób pozwalający na utylizację ścieków. Doskonale sprawdza się on na obszarach nieposiadających dostępu do sieci kanalizacyjnej. Jednak przed dokonaniem zakupu odpowiedniego zbiornika warto starannie zdiagnozować potrzeby.

Jaką pojemność wybrać?

Nie zawsze zdajemy sobie sprawę z tego, jak dużo wody zużywamy każdej doby. Wprawdzie zgodnie z danymi statystycznymi w ciągu ostatnich 15 lat zużycie spadło niemal o 30 procent, jednak nadal są to wartości imponujące. Średnie dobowe zapotrzebowanie wynosi 100 litrów na osobę, co w przypadku czteroosobowej rodziny oznacza w skali miesiąca 12 000 litrów pobieranej, a następnie odprowadzanej wody. Ogromna liczba przestaje szokować, kiedy zrozumiemy, że jedno napełnienie wanny to ponad 150 litrów, każde spłukanie toalety pobiera od 6 do 10 litrów, a pranie może pochłonąć nawet 100 litrów wody.

 

Szambo betonowefot. materiały prasowe

 

Podczas wyboru szamba kluczową kwestią staje się więc jego pojemność. Dla wspomnianej rodziny składającej się z czterech osób optymalnym wyborem powinno być szambo betonowe o pojemności 10 metrów sześciennych. Jest to objętość pozwalająca na komfortowe użytkowanie przy jednoczesnym ograniczeniu ilości opróżnień. Nie bez znaczenia są też kwestie formalne. Przepisy dotyczące zbiorników o tej pojemności są znacznie bardziej liberalne niż w przypadku większych objętości. Normy prawne precyzyjnie regulują zarówno kwestie lokalizacji, wykonania, jak i lokalizacji szamba. Warto się z nimi zapoznać przed rozpoczęciem inwestycji.

Zgodnie z przepisami

Budowa szamba nie wymaga pozwolenia na budowę, wystarczy tylko zgłoszenie. To dobra wiadomość oznaczająca znaczne uproszczenie procedur. Jednak, aby zgłoszenie zostało zaakceptowane, muszą zostać spełnione dwa podstawowe warunki - gospodarstwo domowe musi być pozbawione dostępu do sieci kanalizacyjnej, a plan miejscowego zagospodarowania terenu nie może wykluczać instalacji takich zbiorników. Działka musi również mieć odpowiednie wymiary pozwalające na umiejscowienie wykopu z zachowaniem wymaganych odległości. Najważniejsze z nich to 5 metrów od budynków mieszkalnych, 2 metry od granicy działki, drogi i ciągów pieszych oraz co najmniej 15 metrów od studni i ujęć wodnych.

Przygotowaniem wykopu możemy zająć się sami lub zlecić tę pracę wyspecjalizowanej firmie. Na tym etapie warto pozostawać w kontakcie z wybranym producentem szamba. Podpowie on między innymi, jakie ostateczne wymiary powinien mieć wykop i jak przygotować podłoże. Prac ziemnych nie należy wykonywać z dużym wyprzedzeniem wobec daty planowanej instalacji. Osypywanie się ziemi i zbierająca się woda przysporzy dodatkowej pracy, co wydłuży czas i podniesie koszty. Sam zbiornik bezwarunkowo musi być szczelny. Ponieważ zostanie on umieszczony na stałe pod ziemią, warto skorzystać z produktów oferowanych przez renomowanych dostawców. Doświadczone firmy pracują przy użyciu sprawdzonych materiałów, a to w połączeniu z wiedzą oraz starannością wykonania gwarantuje długą i bezproblemową eksploatację.

RSS jest to standard przesyłania nagłówków informacji.
Nagłówki te mogą być odczytwane przez specjalne programy - czytniki RSS. Ich listę oraz katalog zasobów RSS można znaleźć na tej stronie: http://rss.mrok.org.

Dzięki temu najnowsze informacje trafiają do Ciebie od razu, bez potrzeby przeglądania poszczególnych stron www.

Więcej o RSS możesz się dowiedzieć tu:
Nasze kanały RSS | więcej o RSS >>

wszystkie działy

Artykuły
Kredyty
Dla pośrednika
Wzory umów
Prawo
Nowości
Budowa domu
Rynek pierwotny - zdjęcia z budowy


    << Powrót

| o nas | współpraca | reklama | kontakt | polityka prywatności | mapa serwisu | poleć nas | dodaj do ulubionych | zgłoś błąd | pomoc |

© Copyrights 2003-2021 Germino


nieruchomości - mieszkania - domy - działki - agencje nieruchomości - kredyty mieszkaniowe