eNieruchomosci.pl: strona główna - zarządzaj artykułami

Nieruchomości Mościcki

Dział: Budowa domu01 08 2019

Wynajem kontenerów na budowę domu - poradnik

Jakakolwiek budowa, czy to domu mieszkalnego, bloku, czy też lokalu usługowego angażuje wiele zasobów zarówno po stronie pracowników, specjalistycznych firm, jak i różnego rodzaju maszyn, urządzeń i narzędzi. Na większości budów w pewnym momencie pojawia się zazwyczaj potrzeba zapewnienia pomieszczeń socjalnych i biurowych dla pracowników, a także miejsca, w którym można przechowywać materiały budowlane i cały niezbędny do prowadzenia budowy sprzęt. Najwygodniejszym rozwiązaniem, gdy musimy wygospodarować tę dodatkową tymczasową przestrzeń jest skorzystanie z wynajmu kontenerów.
kontener

Rodzaje kontenerów wykorzystywanych na budowie.

Istnieje wiele rodzajów kontenerów dostosowanych do różnych celów i funkcji, jednak na budowie najczęściej wykorzystywane są dwa: kontenery biurowe i socjalne oraz kontenery magazynowe.

Pierwsze z nich mogą posiadać kilka wariantów wyposażenia w zależności od potrzeb użytkownika. Kontenery biurowe będą posiadały na przykład biurka i pozostałe meble biurowe. Kontenery socjalne przeznaczone na szatnie dla pracowników fizycznych wyposażone będą w szafki BHP i ławki. Natomiast kontenery z częścią sanitarną będą pełniły funkcję stołówek, umywalni lub pomieszczeń sanitarnych. Cechą wspólną wszystkich kontenerów pierwszej grupy są izolowane ściany pozwalające na komfortowe użytkowanie zimą i latem. Ogrzewanie realizowane jest za pomocą grzejników elektrycznych, oczywiście każdy taki kontener posiada również instalację elektryczną i oświetlenie.

Kontenery biurowe na wynajem w większości przypadków posiadają wymiary standardowego kontenera morskiego ISO 20’ tzn długość wynosi 6 metrów, a szerokość 2,44 metra. Dzięki takim wymiarom kontenery można łatwo przetransportować na budowę za pomocą samochodu ciężarowego. Bardzo często samochody ciężarowe wyposażone są w dźwig typu HDS, który umożliwia załadunek i rozładunek kontenerów. Jeżeli potrzebne są większe powierzchnie kontenery biurowe można łączyć w zestawy kilku lub kilkunastu sztuk. Otrzymujemy w ten sposób dowolną powierzchnię, którą można wewnątrz podzielić w zależności od potrzeb użytkownika. Jeżeli na budowie dysponujemy ograniczoną przestrzenią możliwe jest również piętrzenie kontenerów, jednak w takim przypadku dodatkowym kosztem będzie transport i montaż schodów oraz podestów.

wynajem kontenerów

Drugi rodzaj kontenerów wykorzystywanych na budowie to kontenery magazynowe. Zazwyczaj wykorzystuje się tutaj kontenery morskie 20’, które charakteryzują się bardzo dużą trwałością i ładownością, a także co ważne „odpornością” na włamanie. Ze względów logistycznych dwa razy dłuższe kontenery 40’ są rzadko wykorzystywane – ich transport i rozładunek wymaga dużej przestrzeni, o którą często trudno na budowie. Kontenery morskie nie posiadają izolacji, ale dzięki ścianom z grubej blachy, szerokim dwuskrzydłowym drzwiom dającym doskonały dostęp do wnętrza oraz mocnej podłodze idealnie nadają się do magazynowania materiałów budowlanych, narzędzi, a nawet maszyn.

Niektóre firmy, oferują również wynajem kontenerów łączących cechy obydwu powyższych rodzajów. Mowa tutaj o kontenerach magazynowo-biurowych, które można określić jako swoiste „2 w 1”. Powstają one na bazie 20’ kontenera morskiego i posiadają zarówno izolowane pomieszczenie biurowe, jak i pomieszczenie magazynowe, każde z nich z oddzielnym wejściem. Takie kontenery oferuje na przykład www.anga.pl - wynajem kontenerów.

O czym należy pamiętać przed postawieniem kontenera na budowie

Jeżeli kontenery używane są jako tymczasowe zaplecze budowy w większości przypadków nie potrzebujemy uzyskiwać na nie dodatkowego pozwolenia na budowę. Zgodnie z paragrafem 29, ust 1 punkt 24 pozwolenia na budowę nie wymaga postawienie obiektów przeznaczonych do czasowego użytkowania w trakcie realizacji robót budowlanych, położonych na terenie budowy, oraz ustawianie barakowozów używanych przy wykonywaniu robót budowlanych, badaniach geologicznych i pomiarach geodezyjnych.

Przed dostawą kontenerów na budowę należy przygotować odpowiednie dla nich miejsce. Przede wszystkim należy pamiętać o zapewnieniu dojazdu dla samochodu ciężarowego dostarczającego kontener. Samochody ciężarowe wyposażone w dźwig typu HDS mogą samodzielnie rozładować kontener, jednak ich zasięg jest dość ograniczony – zazwyczaj mogą one rozładować kontener w miejsce oddalone do 10 metrów od samochodu.

kontener na budowie

Drugą ważną rzeczą jest przygotowanie odpowiedniego posadowienia pod dostarczane kontenery. Jeżeli kontenery stawiane są na utwardzonym terenie (na przykład płyty betonowe, kostka, lub asfalt) wystarczy jedynie wypoziomować kontener. Jeżeli kontener będzie stawiany bezpośrednio na gruncie można przygotować posadowienie na przykład z bloczków betonowych ułożonych w narożnikach kontenerów.

Oczywiście do kontenerów biurowych powinniśmy doprowadzić i podłączyć prąd, a do kontenerów wyposażonych w część sanitarną przyłącze wody i kanalizacji. Jeżeli nie mamy możliwości podłączenia kanalizacji zamiast kontenerów można skorzystać z przenośnych toalet typu „toi toi”

Ile kosztuje wynajęcie kontenera na budowę


Koszty wynajmu będą zależały przede wszystkim od rodzaju wynajmowanych kontenerów oraz dystansu jaki będzie musiał przebyć samochód, żeby je dostarczyć. Zazwyczaj miesięczna stawka najmu jest także uzależniona od długości okresu na jaki wypożyczamy kontener. Przy dłuższych umowach (na przykład na pół roku lub rok) będziemy w stanie uzyskać zdecydowanie niższe kwoty.

Najmniej zapłacimy za wynajem kontenerów magazynowych natomiast najdroższe będą kontenery sanitarne. Stawki najmu będą zapewne różniły się w zależności od regionu kraju oraz dostawcy. Do szacunkowej kalkulacji można przyjąć kwotę średnio pomiędzy 10, a 20 zł netto za każdy dzień najmu. Oprócz opłaty za wynajem do kosztów należy doliczyć uzależnioną od ilości kilometrów opłatę za dostarczenie kontenera oraz jego odebranie.

Jeżeli wynajmowane kontenery biurowe będą łączone w zestawy mogą obowiązywać dodatkowe opłaty za ich montaż oraz demontaż. Powszechną praktyką jest również pobieranie na czas najmu kaucji, z której mogą być uregulowane koszty napraw lub końcowego sprzątania.

RSS jest to standard przesyłania nagłówków informacji.
Nagłówki te mogą być odczytwane przez specjalne programy - czytniki RSS. Ich listę oraz katalog zasobów RSS można znaleźć na tej stronie: http://rss.mrok.org.

Dzięki temu najnowsze informacje trafiają do Ciebie od razu, bez potrzeby przeglądania poszczególnych stron www.

Więcej o RSS możesz się dowiedzieć tu:
Nasze kanały RSS | więcej o RSS >>

wszystkie działy

Artykuły
Kredyty
Dla pośrednika
Wzory umów
Prawo
Nowości
Budowa domu
Rynek pierwotny - zdjęcia z budowy


    << Powrót

| o nas | współpraca | reklama | kontakt | polityka prywatności | mapa serwisu | poleć nas | dodaj do ulubionych | zgłoś błąd | pomoc |

© Copyrights 2003-2021 Germino


nieruchomości - mieszkania - domy - działki - agencje nieruchomości - kredyty mieszkaniowe