eNieruchomosci.pl: strona główna - zarządzaj artykułami

Nieruchomości Mościcki

Dział: Budowa domu26 10 2018

Kupujemy dom na rynku pierwotnym

Zakup domu to poważna inwestycja, a w większości przypadków również największy wydatek w życiu, który wiąże się z koniecznością zaciągnięcia kredytu hipotecznego. Osoby marzące o własnym domu jednorodzinnym, które nie mają czasu, możliwości lub motywacji do wzniesienia takiego obiektu metodą gospodarczą, powinny jednak pamiętać o kilku istotnych kwestiach.

Wybór nieruchomości

Zakup domu z całą pewnością powinien być przemyślaną decyzją. Od wyboru odpowiedniej nieruchomości w dużej mierze zależy komfort życia całej rodziny. Według badania przeprowadzonego przez Kantar TNS na zlecenie portalu Otodom.pl, osoby poszukujące mieszkań i domów jednorodzinnych na rynku pierwotnym w pierwszej kolejności kierują się ceną, a także lokalizacją, powierzchnią nieruchomości i liczbą pokoi. Nieco mniej istotne są takie czynniki, jak rozkład pomieszczeń, dogodna komunikacja czy bliskość sklepów i urzędów. Warto jednak sprawdzić jak przedstawia się miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego na najbliższe lata i upewnić, że w pobliżu wymarzonego domu nie powstaną uciążliwe obiekty. Według wspomnianego badania większość ankietowanych (42%) podczas wyboru lokalizacji nieruchomości zwraca uwagę na bliskość terenów zieleni sprzyjających rekreacji, a także na dogodną komunikację samochodem lub środkami transportu publicznego – taką odpowiedź wskazało 39% respondentów. W Warszawie domy jednorodzinne od dewelopera łączące obie te cechy znaleźć można np. na http://rezydencjepalacowa.pl/. Pamiętajmy też, że oprócz lokalizacji warto zwracać uwagę również na jakość wykorzystanych podczas budowy materiałów oraz wygląd całego osiedla i dostęp do centrów rozrywki – to nie mniej istotne czynniki decydujące o komforcie życia w danym miejscu.

 

Jakie dokumenty sprawdzić przed sfinalizowaniem transakcji?

Zgodnie z obowiązującą od kwietnia 2012 roku tzw. ustawą deweloperską, deweloper jest zobowiązany do przedstawienia klientom prospektu informacyjnego pozwalającego lepiej ocenić atrakcyjność oferty. Niezależnie od takiej informacji warto poprosić o wgląd do dokumentacji, a zwłaszcza w projekt budowlany i wykonawczy, niezbędne jest też szczegółowe zapoznanie się z warunkami umowy. Ten dokument powinien zawierać informacje dotyczące powierzchni domu, standardu wykończenia, rodzaju użytych materiałów czy też tego co swoim zakresem obejmuje cena nieruchomości, np. dom, działkę lub dostęp do wspólnych części wznoszonego osiedla. Oprócz tego należy zweryfikować czy stan techniczny oddawanego budynku oraz jego wykonanie pozostają zgodne z zatwierdzonym projektem. Zapoznanie się z wpisami w dzienniku budowy pozwoli z kolei dowiedzieć się czy w trakcie wznoszenia budynku nie było żadnych problemów technicznych. Dla pewności można też zapytać o atesty i certyfikaty materiałów wykorzystanych do budowy domu. Warto pamiętać, że chociaż wspomniana już ustawa deweloperska chroni interesy nabywców nieruchomości, sprawdzenie dokumentacji i jakości wykonania budynku może uchronić przed poważnymi konsekwencjami w przyszłości.

RSS jest to standard przesyłania nagłówków informacji.
Nagłówki te mogą być odczytwane przez specjalne programy - czytniki RSS. Ich listę oraz katalog zasobów RSS można znaleźć na tej stronie: http://rss.mrok.org.

Dzięki temu najnowsze informacje trafiają do Ciebie od razu, bez potrzeby przeglądania poszczególnych stron www.

Więcej o RSS możesz się dowiedzieć tu:
Nasze kanały RSS | więcej o RSS >>

wszystkie działy

Artykuły
Kredyty
Dla pośrednika
Wzory umów
Prawo
Nowości
Budowa domu
Rynek pierwotny - zdjęcia z budowy


    << Powrót

| o nas | współpraca | reklama | kontakt | polityka prywatności | mapa serwisu | poleć nas | dodaj do ulubionych | zgłoś błąd | pomoc |

© Copyrights 2003-2021 Germino


nieruchomości - mieszkania - domy - działki - agencje nieruchomości - kredyty mieszkaniowe