Płyty warstwowe to nowoczesne elementy budowlane, znajdujące zastosowanie jako ściany nośne, ścianki działowe, a także sufity.
Pierwsze płyty warstwowe powstały w 1967 roku w Stanach Zjednoczonych, gdzie produkcja w gwałtownym tempie zaczęła wzrastać, a po pewnym czasie technologia produkcji płyt warstwowych zaczęła docierać do Europy i na inne kontynenty. W 2011 roku otwarto w Polsce pierwszą fabrykę płyt warstwowych z rdzeniem z pianki poliuretanowej, a nieco później – z rdzeniem styropianowym.
Budowa płyty warstwowej gładkiej Nazwa płyty odnosi się do jej budowy – każda składa się z trzech warstw, dwie zewnętrzne to metal, natomiast rdzeń pomiędzy nimi to warstwa pianki izolacyjnej w postaci styropianu, pianki poliuretanowej lub pianki poliizocyjanurowej, dopuszczalna jest również wełna mineralna. Rodzaj rdzenia określa zwyczajową nazwę płyty. Zastosowanie płyt warstwowych Dzięki warstwie izolacyjnej, oraz zastosowaniu nowoczesnej technologii, budowla skonstruowana z płyt warstwowych gładkich jest przykładem budownictwa energooszczędnego. Panele zbudowane z płyt warstwowych, w zależności od użytego rdzenia, znakomicie sprawdzają się w budowie obiektów użytkowych, niewymagających ogrzewania takich jak chłodnie, hale przetwórstwa spożywczego, hale magazynowe, pieczarkarnie czy pomieszczenia dla zwierząt hodowlanych. W budownictwie ogólnym używa się ich do stawiania ścian działowych, podwieszanych sufitów czy - w budynkach o niewielkich gabarytach takich jak altany ogrodowe czy garaże - ścian nośnych. Właściwości płyt Płyty warstwowe gładkie ze względu na swoje rozmiary i rozwiązania konstrukcyjne pozwalają na szybkie wzniesienie zaprojektowanej konstrukcji, a w jej ustawianiu nie przeszkadzają warunki atmosferyczne – płyty można montować przy każdej pogodzie nawet podczas opadów deszczu lub śniegu. Wybór kolorystyczny wierzchniej warstwy jest bardzo szeroki – po zapoznaniu się z pełną paletą barw u producenta można zamówić interesujący nas kolor. Ze względu na swoje właściwości, płyty warstwowe mogą być wykorzystane jako dodatkowa izolacja dachów i podłóg. Ich twarda, nienasiąkliwa powierzchnia, pozwala na bezpośrednie ułożenie ich na gruncie.
|