Barierki balkonowe pełnią bardzo istotne funkcje, łącząc w sobie bezpieczeństwo mieszkańców i estetykę wykonania. O ile założenia wynikające z przepisów dotyczących ich wytrzymałości są dość jasne, o tyle kwestie związane z ich designem nie są zawarte w ścisłych regulacjach.
Balustrada a design budynku Z architektonicznego punktu widzenia, barierki balkonowe i konstrukcja domu muszą być odpowiednio skorelowane ze sobą. Oznacza to, że winny one stanowić swoistą jedność architektoniczną, tworząc piękny, ale też zwięzły projekt. Harmonia ta nie wynika wyłącznie z konstrukcji balustrady. Wpływ na nią mają również: elewacja zewnętrzna budynku, sąsiadujące z balkonem, elementy ocieplenia i... instalacje odprowadzające wodę. Kształt balkonu Większość balustrad balkonowych charakteryzuje się kształtem opartym na literze C, bądź U. Konstrukcja ta uwypukla elementy narożne, co jest zaletą w przypadku zabudowanych płyt balkonowych i bardzo złożonych (pod względem konstrukcyjnym) elewacji. Mocno wysunięte a zarazem oszczędne aranżacyjnie płyty balkonowe wymagają zastosowania znacznie prostszych balustrad. Idealnym rozwiązaniem będą tu projekty oparte na elementach metalowych a najlepiej szklanych. Kilka słów o materiałach 1. Barierki drewniane Najbardziej plastycznym budulcem balustrad jest drewno. Barierka balkonowa wykonana z tego materiału może być dowolnie rzeźbiona. Zaleca się jednak, by w przypadku budynków o stosunkowo dużych okapach, charakteryzowała się ona dość masywną konstrukcją. Drewniane barierki balkonowe sprawdzą się nie tylko w przypadku domów drewnianych, ale również w budynkach o nowoczesnej i oszczędnej elewacji. 2. Barierki metalowe Pod względem optycznym, znacznie lżejsze konstrukcyjnie są barierki wykonane z metalu. Najczęściej są to elementy kute, które doskonale prezentują się w przypadku budynków otoczonych podobnym ogrodzeniem. Balustrady kute są też bardzo efektownym tłem dla pięknych pejzaży. Można je też stosować w projektach balkonów o miękkich, złożonych kształtach.
3. Barierki szklane Swoistą nowością są barierki szklane, wykonane z tworzywa o bardzo dużej odporności na oddziaływania zewnętrzne. Idealnie pasują do prostych, kwadratowych płyt balkonowych. Można je wieńczyć dodatkowymi elementami metalowymi. Sprawdzają się zwłaszcza w przypadku małych powierzchni balkonowych. Nierozerwalnie łączą się z budownictwem modernistycznym. Podsumowując, barierka balkonowa jest istotnym elementem dekoracyjnym budynku. Niemniej, jej kształt i sposób wykonania powinny być zawsze dostosowywane do rodzaju i designu domowej elewacji.
|