Podesty ruchome to urządzenia, które pozwalają pracownikom na sprawne docieranie na wysokości na placu budowy, czy w innych miejscach, gdzie doprowadzenie ludzi na dane stanowisko pracy byłoby niemożliwe. Podesty są bardzo wygodnym i bezpiecznym sposobem na transport osób w warunkach trudnych. Jakie wyróżniamy rodzaje podestów? Jak je dobrać do naszych potrzeb?
Zastosowanie podestów ruchomych Podesty ruchome są powszechnie wykorzystywane przy pracach na wysokościach. Sprawdzają się przy wycince drzew, myciu powierzchni szklanych, w firmach energetycznych, a także w różnego typu zakładach produkcyjnych, magazynowych, czy firmach budowlanych, a nawet reklamowych. W związku z szerokim zastosowaniem podestów spotkamy różne ich rodzaje. Wśród nich wyróżniamy:
* podesty przejezdne wolnobieżne * podesty samojezdne, * podesty stacjonarne, * podesty przewoźne, * platformy załadowcze.
Powyżej znajduje się jedynie podstawowy podział podestów ruchomych. W zależności od rodzaju napędu, a także zastosowania możemy spotkać również szereg podtypów podestów. Jak dobrać odpowiednie urządzenie? Dobranie odpowiedniego urządzenia jest uzależnione przede wszystkim od tego, w jaki sposób będziemy je wykorzystywać, a także od tego, jakie są nasze preferencje. Przykładowo w branży budowlanej najczęściej wykorzystuje się podnośniki koszowe, które montowane są na pojazdach. Pracownicy cenią je za wysoką stabilność, jednak do ich obsługi wymagane są kolejne osoby. W firmach reklamowych natomiast standardowo wykorzystuje się podesty ruchome przejezdne. Pozwalają one na swobodne poruszanie się w ramach platformy, bez konieczności jest ponownego ustawiania. Kolejną kwestią - oprócz rodzaju urządzenia - jest także dobranie go pod względem szeregu istotnych parametrów. Przy wyborze koniecznie zwróćmy uwagę na wagę, wielkość i formę kosza, wysokość podnośnika, precyzję podnośnika, a także czas jego podnoszenia/opuszczenia. Te wszystkie parametry mają wpływ na jakość pracy, a także bezpieczeństwo osób poruszających się na podeście.
|