eNieruchomosci.pl: strona główna - zarządzaj artykułami

Nieruchomości Mościcki

Dział: Budowa domu29 06 2018

Okap kuchenny niejedno ma imię. Co jest do wyboru?

Kuchnia nie będzie kompletna bez okapu, który odpowiada za pochłanianie nieprzyjemnych zapachów. Jest więc niezbędny, aby w tym pomieszczeniu przyjemnie pachniało, co przecież też wpływa na lepszy komfort pracy. Jak się jednak okazuje, okap nie służy tylko do usuwania zapachów, bo również eliminuje nadmiar pary wodnej. Ta wilgoć mogłaby bardzo negatywnie wpłynąć na ściany, które po jakimś czasie stałyby się zawilgocone. To wszystko powoduje, że jego obecność w kuchni jest obowiązkowa. Jaki jednak wybrać, na co zwracać uwagę?

 

okap

 

Wyciągi i pochłaniacze

Na rynku znajdziemy wiele produktów tego typu, ale warto wiedzieć, że istnieje czytelny podział, który pomaga w wyborze odpowiedniego modelu. Mamy więc dwa rodzaje okapów: wyciągi i pochłaniacze. Ten pierwszy zasysa powietrze z parą i przykrymi zapachami, a później wyrzuca je na zewnątrz. Podłączony powinien być do przewodu kominowego, pracuje więc w układzie otwartym.

Pochłaniacz zaś pracuje w układzie zamkniętym, a zasada jego działania jest nieco bardziej skomplikowana. Pobrane przez niego powietrze najpierw jest oczyszczane z wszelkich nieczystości: tłuszczu, zapachów i dymu, a następnie z powrotem wdmuchiwane do kuchni. Co ciekawe, pochłaniacze są dziś popularniejsze niż wyciągi, ale to głównie z tego powodu, że nie można podłączać okapu do przewodu kominowego. Żeby pochłaniacz działał dobrze, musi co jakiś czas mieć wymienione filtry węglowe.

Kiedy już podejmiemy decyzję, czy wolimy wyciąg, czy pochłaniacz, przyjdzie czas na wybór konkretnego typu urządzenia. Tu mamy już większe pole manewru, bo możemy kupić model podszafkowy, kominowy, wyspowy lub teleskopowy.

 

okap

Podszafkowe. Dla kogo?

To bardzo dobre rozwiązanie dla osób, które nie gotują w kuchni zbyt często, bo na przykład jedzą poza domem. Dlatego te okapy nie są zbyt wydajne, ale jednocześnie zajmują mało miejsca, więc będą pasować nawet do małych aneksów kuchennych.

Kominowe - bardzo popularne

I jednocześnie najprostsze okapy przyścienne, które charakteryzuje komin podłączony do otworu wentylacyjnego. To modele bardzo wydajne, a ponadto niedrogie, dlatego tak często wykorzystywane w naszych kuchniach. Jeśli jesteśmy u kogoś w domu i widzimy okap kuchenny, to prawdopodobnie jest to opisywany rodzaj. Zamontowany nad kuchenką, tuż przy ścianie.

Wyspowe - gdy brak ścian

W ostatnim czasie popularne są tak zwane “kuchenne wyspy”, czyli miejsca na środku kuchni, gdzie znajduje się kuchenka. Jako że nie ma tam ścian, trzeba skorzystać z rozwiązania mniej oczywistego, czyli zainstalować montowany do sufitu okap wyspowy. Są to bardzo wydajne modele, pasujące szczególnie do dużych kuchni. Zresztą tego rodzaju okapy są sporych rozmiarów, bo ich szerokość to około 90 cm.

 

okap

 

Teleskopowy - do mniejszej kuchni

Tak jak napisaliśmy - to okap, który pasuje do kuchni niezbyt pokaźnych rozmiarów. Zamontowany jest pod szafką, a włączamy przez rozciągnięcie części roboczej. Określany jest też jako szufladowy, bo poza części właściwej, wyposażony jest w panel, który wysuwa się jak szufladę. Co ważne, okapy teleskopowe są dość wydajne, nawet bardziej niż podszafkowe.

RSS jest to standard przesyłania nagłówków informacji.
Nagłówki te mogą być odczytwane przez specjalne programy - czytniki RSS. Ich listę oraz katalog zasobów RSS można znaleźć na tej stronie: http://rss.mrok.org.

Dzięki temu najnowsze informacje trafiają do Ciebie od razu, bez potrzeby przeglądania poszczególnych stron www.

Więcej o RSS możesz się dowiedzieć tu:
Nasze kanały RSS | więcej o RSS >>

wszystkie działy

Artykuły
Kredyty
Dla pośrednika
Wzory umów
Prawo
Nowości
Budowa domu
Rynek pierwotny - zdjęcia z budowy


    << Powrót

| o nas | współpraca | reklama | kontakt | polityka prywatności | mapa serwisu | poleć nas | dodaj do ulubionych | zgłoś błąd | pomoc |

© Copyrights 2003-2021 Germino


nieruchomości - mieszkania - domy - działki - agencje nieruchomości - kredyty mieszkaniowe