eNieruchomosci.pl: strona główna - zarządzaj artykułami

Nieruchomości Mościcki

Dział: Budowa domu17 12 2017

Wąska działka a budowa domu

Obecnie wiele osób decyduje się na mniejsze działki, głównie z powodu ich korzystniejszej ceny. Budowa domu na takim terenie nie stanowi już problemu. Coraz więcej biur projektowych poszerza swoje portfolio właśnie o takie projekty.

Jaki projekt?

Za wąską działkę uznaję się taką, której szerokość jest mniejsza niż 16 metrów. Wbrew obiegowej opinii, nawet na tak ograniczonej powierzchni możliwe jest wybudowanie estetycznego i funkcjonalnego domu. Najlepszą z dostępnych opcji jest wybór projektu z poddaszem użytkowym. Architekci coraz częściej doradzają takie rozwiązanie. Zazwyczaj budynek tworzony jest wtedy na planie prostokąta. Większość domów budowanych na niewielkiej działce to także budynki podpiwniczone daje to bowiem możliwość uzyskania dodatkowej przestrzeni, np.: na domową spiżarnię. Problematyczną kwestią może być lokalizacja garażu. W sytuacji, gdy dysponujemy niewielką działką, można umieścić go w strefie podziemnej.

 

projekty domów

 

Jeśli nie mamy pomysłu na projekt domu, warto zgłosić się do pracowni architektonicznej. Rozmowa ze specjalistą pomoże nam rozwiać wszystkie wątpliwości. Na stronie slonecznedomy.pl znajdziemy wiele projektów stworzonych specjalnie z myślą o wąskich działkach. Każdy z nich zawiera rzuty, dokładny opis budynku i wizualizacje. Prawdziwą gratką mogą okazać się także gratisy, dołączane do projektu. Najczęściej jest to zgoda na zmiany w projekcie, dziennik budowy i darmowa dostawa konceptu.

Przepisy

Dokładnie regulacje dotyczące usytuowania domu na działce możemy znaleźć w rozporządzeniu ministra infrastruktury. Widnieje tam między innymi zapis o umieszczeniu ściany bez okien i drzwi w bezpośredniej odległości przy granicy z sąsiednią działką “lub w odległości mniejszej niż określona w ust. 1 pkt 2, lecz nie mniejszej niż 1,5 m, na działce budowlanej o szerokości mniejszej niż 16 m”. Takie instrukcje są bardzo istotne na etapie projektowania budynku. Warto dokładnie zapoznać się z przepisami dotyczącymi budowy domu na wąskiej działce. Każde niedociągnięcie może spowodować odrzucenie projektu i brak pozwolenia na budowę.

Jeśli szukamy oszczędności, warto jest kupić nieco mniejszą działkę. Mnogość pomysłów i projektów na zagospodarowanie niewielkiego terenu z pewnością pozwoli nam na spełnienie marzenia o idealnym domu.

Projekty domów na wąską działkę znajdziesz m.in na stronie Pracowni Architektury Słoneczne domy.

RSS jest to standard przesyłania nagłówków informacji.
Nagłówki te mogą być odczytwane przez specjalne programy - czytniki RSS. Ich listę oraz katalog zasobów RSS można znaleźć na tej stronie: http://rss.mrok.org.

Dzięki temu najnowsze informacje trafiają do Ciebie od razu, bez potrzeby przeglądania poszczególnych stron www.

Więcej o RSS możesz się dowiedzieć tu:
Nasze kanały RSS | więcej o RSS >>

wszystkie działy

Artykuły
Kredyty
Dla pośrednika
Wzory umów
Prawo
Nowości
Budowa domu
Rynek pierwotny - zdjęcia z budowy


    << Powrót

| o nas | współpraca | reklama | kontakt | polityka prywatności | mapa serwisu | poleć nas | dodaj do ulubionych | zgłoś błąd | pomoc |

© Copyrights 2003-2021 Germino


nieruchomości - mieszkania - domy - działki - agencje nieruchomości - kredyty mieszkaniowe