eNieruchomosci.pl: strona główna - zarządzaj artykułami

Nieruchomości Mościcki

Dział: Budowa domu05 09 2017

Płyta ażurowa: gdzie i jak warto zastosować to rozwiązanie?

Płyta ażurowa to sposób na zagospodarowanie użytkowych powierzchni ogrodu przy jednoczesnym zachowaniu ich biologicznej czynności. Dzięki temu rozwiązaniu zabezpieczymy podjazd, parking czy chodnik, a także stworzymy umocnienie skarpy.

Płyty ażurowe – z czego są produkowane?

Płyty ażurowe do zastosowania w ogrodzie wykonywane są z betonu. Dzięki temu są odporne na działanie zmiennych warunków atmosferycznych. Dobrze znoszą obciążenia, sprawdzą się zarówno w przypadku ruchu pieszego, jak i samochodowego. Nie odkształcają się pod wpływem zmian temperatur i nie pękają. Nie wymagają też żadnej konserwacji.

 

płyta ażurowa

 

Czy warto stosować płyty ażurowe?

Betonowa płyta ażurowa to doskonały sposób na wykończenie użytkowych części ogrodu. Takie płytki są bardziej ekologiczne niż kostka brukowa - umożliwiają zachowanie biologicznej czynności powierzchni pokrytej za ich pomocą. Zbierają wodę opadową i odprowadzają ją do gleby, a trawa może swobodnie rosnąć w wolnych przestrzeniach. Płyty ażurowe dobrze sprawdzają się, gdy zależy nam na zachowaniu naturalnego wyglądu ogrodu. Prezentują się pod tym kątem znacznie lepiej niż podjazdy betonowe czy w całości pokryte kostką.

 

przykład zastosowania płyty ażurowej

 

Podjazd i parking z płyt ażurowych

Częste zastosowanie płyt ażurowych to budowa podjazdu lub parkingu na posesji. Takie instalacje wiążą się z koniecznością utwardzenia znacznej powierzchni, co przy zastosowaniu kostki brukowej byłoby bardzo kosztowne, a w przypadku zwykłej wylewki betonowej – mało estetyczne. Płyty ażurowe pozwalają zabezpieczyć teren podjazdu i miejsc postojowych w sposób estetyczny i sprzyjający naturalnemu odprowadzaniu wody opadowej. Ta ostatnia kwestia ma duże znaczenie w przypadku budynków narażonych na podmakanie. Woda zamiast spływać po powierzchni, jest stopniowo odprowadzana do gleby poprzez otwory w płycie.

Ścieżki ogrodowe z płyt ażurowych

Betonowe płyty z prześwitami nadają się nie tylko na podjazdy - dzięki różnorodnym wzorom możemy dobrać elementy odpowiednie również na ścieżki ogrodowe. Z powodzeniem zastąpią tradycyjne chodniki czy alejki wysypane żwirkiem. W sposób naturalny ograniczą wzrost roślin w ciągach komunikacyjnych, zachowując jednak ich ekologiczny, trawiasty charakter.

Płyty ażurowe w roli wzmocnienia skarpy

Płyty ażurowe sprawdzą się również w roli wzmocnienia skarpy. Zabezpieczą strome spadki w naszym ogrodzie przed osuwaniem się czy spływaniem, co ma znaczenie zwłaszcza wtedy, gdy zlokalizowane są bezpośrednio nad ścieżkami czy chodnikami. Aby płyty nie były zanadto widoczne, można zdecydować się na posadzenie roślin płożących, które w większym stopniu niż trawa przykryją beton. Za pomocą płyt ażurowych można także zabezpieczyć rów melioracyjny przed zarastaniem.

Betonowe płyty ażurowe to sprytne rozwiązanie, pozwalające na estetyczne i ekologiczne wzmocnienie powierzchni użytkowych w ogrodzie. Za ich pomocą można utwardzić podjazd oraz parking dla samochodów na terenie posesji. Sprawdzają się jako wykończenie ścieżek. Znajdują również zastosowanie jako wzmocnienie skarp i zabezpieczenie rowów. Warto dodać, że przy tym wszystkim są tańsze niż kostka brukowa i bardziej estetyczne niż wylewka betonowa.

 

RSS jest to standard przesyłania nagłówków informacji.
Nagłówki te mogą być odczytwane przez specjalne programy - czytniki RSS. Ich listę oraz katalog zasobów RSS można znaleźć na tej stronie: http://rss.mrok.org.

Dzięki temu najnowsze informacje trafiają do Ciebie od razu, bez potrzeby przeglądania poszczególnych stron www.

Więcej o RSS możesz się dowiedzieć tu:
Nasze kanały RSS | więcej o RSS >>

wszystkie działy

Artykuły
Kredyty
Dla pośrednika
Wzory umów
Prawo
Nowości
Budowa domu
Rynek pierwotny - zdjęcia z budowy


    << Powrót

| o nas | współpraca | reklama | kontakt | polityka prywatności | mapa serwisu | poleć nas | dodaj do ulubionych | zgłoś błąd | pomoc |

© Copyrights 2003-2021 Germino


nieruchomości - mieszkania - domy - działki - agencje nieruchomości - kredyty mieszkaniowe