eNieruchomosci.pl: strona główna - zarządzaj artykułami

Nieruchomości Mościcki

Dział: Budowa domu20 04 2017

Domy szkieletowe - ceny, zalety i wady w porównaniu do tradycyjnego budownictwa

Domy szkieletowe coraz częściej stają się wygodną alternatywą dla tradycyjnego, murowanego budownictwa. Jak każda technologia budowlana posiadają swoje wady i zalety. Jednak nie ulega wątpliwości, że budowa domu szkieletowego może trwać kilkukrotnie krócej w porównaniu z budową murowanych domów jednorodzinnych. Czym jeszcze wyróżniają się domy szkieletowe? Jaka jest ich cena i opinie użytkowników? Odpowiedzi zaprezentujemy poniżej.

 

Najważniejsze wady i zalety domów szkieletowych

Sztandarową zaletą domów wykonanych w technologii szkieletowej jest szybkość budowy. Proste projekty domów szkieletowych mogą zostać zrealizowane w zaledwie dwa, maksymalnie trzy miesiące. Dla porównania, dom w tradycyjnej technologii murowanej przeważnie powstaje przez dwa lata. Pierwszy rok obejmuje doprowadzenie nieruchomości do stanu surowego zamkniętego. W drugim roku następuje wykończenie budynku na cele mieszkalne. Trzeba zatem przyznać, że budowa domu szkieletowego przebiega znacznie szybciej i sprawniej.

 

domy szkieletowe

 

Krótszy termin realizacji budowy przekłada się też na mniejsze wydatki. Ceny domów szkieletowych są z reguły bardziej atrakcyjne. Bez wątpienia jest to kolejny istotny atut, który przyciąga uwagę inwestorów. Gotowe domy szkieletowe umożliwiają łatwe wykończenie pomieszczeń i posiadają pozytywne opinie użytkowników. Co więcej, nieruchomość można w późniejszym czasie łatwo rozbudować. To kolejna ważna zaleta, która wyróżnia tą technologię budowlaną. Inwestor może wybierać małe projekty domów szkieletowych, a po kilku latach rozbudować swoją nieruchomość do wymaganych rozmiarów.

Niestety projekty domów szkieletowych nie są wolne od wad. Przeciwnicy tego typu technologii podkreślają, że domy szkieletowe są mniej żywotne niż budynki murowane. Poniekąd jest to prawda. Żywotność konstrukcji drewnianej szacuje się na około 50 lat. Po tym czasie potrzebny będzie gruntowny remont nieruchomości. Więcej na ten temat pisano w artykule, który znajdziesz pod tym linkiem.

Warto podkreślić, że budynki drewniane wykonane w konstrukcji szkieletowej zapewniają optymalny mikroklimat w pomieszczeniach. Drewno posiada zdolność do samoregulacji wilgotności powietrza, dzięki czemu użytkowanie nieruchomości posiada pozytywne opinie. Musimy jednak pamiętać, że domy szkieletowe wymagają zupełnie innego podejścia do ogrzewania pomieszczeń. Tego rodzaju budynki mogą być dobrze zaizolowane. Jednak nagrzewaniu podlega jedynie wnętrze pomieszczeń. Dlatego domy szkieletowe szybciej się wychładzają po wyłączeniu ogrzewania. Z tego względu w budynkach najlepiej sprawdzają się kotły grzewcze, które pracują przez całą dobę.

Omawiając wady i zalety trzeba także wspomnieć, że budowa domu szkieletowego wymaga doświadczenia oraz dobrej znajomości technologii. W praktyce nie każdy budowlaniec będzie potrafił wybrać odpowiednie elementy drewniane, czy zmontować szkielet stalowy. Jeśli zależy nam na dobrej jakości wykonania, trzeba będzie poszukać sprawdzonego wykonawcy. Na usługi godnej uwagi firmy budowlanej trzeba czasem poczekać nawet kilka miesięcy.

Jakie są ceny domów szkieletowych?

Właściwie nie istnieje jednoznaczna odpowiedź na tak postawione pytanie. Domy szkieletowe można wybudować w bardzo zróżnicowanych przedziałach cenowych. Wszystko zależy od cennika konkretnych wykonawców i stopnia skomplikowania prac. Proste projekty domów szkieletowych powinny być tańsze w wykonaniu niż budynki o skomplikowanym kształcie. Wynika to z oczywistych trudności w budowie skomplikowanej konstrukcji nośnej.

Ceny domów szkieletowych będą też uzależnione od jakości zastosowanych materiałów. Jednak nie jest to wydatek, na którym warto oszczędzać. Do budowy nadają się jedynie najlepszej jakości, odpowiednio wysuszone elementy drewniane. Dobór dobrej jakości materiałów będzie też istotny w przypadku, gdy do budowy wybierzemy szkielet stalowy. Więcej na temat cen domów drewnianych dowiesz się z tych materiałów.

W praktyce najlepiej wynająć doświadczoną ekipę fachowców, którzy będą w stanie polecić najlepszy materiał. Zwróćmy uwagę na referencje i opinie firmy. Wykonawcy powinni określić przybliżone ceny domów szkieletowych. Przed skalkulowaniem kosztów budowy warto także przeanalizować dostępne w Internecie projekty domów szkieletowych. Zazwyczaj dołącza się do nich kompletny kosztorys, który obrazuje przybliżoną skalę wydatków.

Ze względu na duże rozbieżności cenowe (dom o takiej samej powierzchni użytkowej może być nawet o 1/3 tańszy lub droższy) zaleca się przeprowadzenie indywidualnej wyceny z kilkoma wykonawcami. Pozwoli to na wybranie optymalnego rozwiązania.

Budowa domu szkieletowego – nie tylko drewno lub szkielet stalowy

Technologia szkieletowa nie musi ograniczać się jedynie do budowy domów z drewna lub stalowego szkieletu. W ofertach wykonawców zajdziemy także domy szkieletowe bazujące na elementach prefabrykowanych. Jednym z wartych uwagi rozwiązań są prefabrykaty keramzytobetonowe. Domy szkieletowe wykonane z tego materiału powstają z wielkoformatowych płyt trójwarstwowych. Płyta stanowi jednocześnie ścianę budynku, składa się z warstwy keramzytu, termoizolacji oraz powłoki elewacyjnej. Przygotowana w fabryce posiada zróżnicowane wymiary, dopasowane do indywidualnego projektu budowlanego.

Budynki z keramzytu odznaczają się bardzo dobrą termoizolacją. Z reguły posiadają pozytywne opinie i są godnym uwagi, nowoczesnym rozwiązaniem budowlanym.

RSS jest to standard przesyłania nagłówków informacji.
Nagłówki te mogą być odczytwane przez specjalne programy - czytniki RSS. Ich listę oraz katalog zasobów RSS można znaleźć na tej stronie: http://rss.mrok.org.

Dzięki temu najnowsze informacje trafiają do Ciebie od razu, bez potrzeby przeglądania poszczególnych stron www.

Więcej o RSS możesz się dowiedzieć tu:
Nasze kanały RSS | więcej o RSS >>

wszystkie działy

Artykuły
Kredyty
Dla pośrednika
Wzory umów
Prawo
Nowości
Budowa domu
Rynek pierwotny - zdjęcia z budowy


    << Powrót

| o nas | współpraca | reklama | kontakt | polityka prywatności | mapa serwisu | poleć nas | dodaj do ulubionych | zgłoś błąd | pomoc |

© Copyrights 2003-2021 Germino


nieruchomości - mieszkania - domy - działki - agencje nieruchomości - kredyty mieszkaniowe