Dział: Artykuły | 22 02 2017 |
Adaptacja gotowego projektu. Jakie zmiany można wprowadzić w projekcie katalogowym? | |
Aby złożyć wniosek o pozwolenie na budowę bądź zgłosić zamiar budowy domu potrzebny nam jest profesjonalny i kompletny projekt budowlany. Jeżeli zdecydujemy się na jeden z tysięcy gotowych projektów, potrzebna będzie jego adaptacja do warunków naszej działki i warunków zabudowy. Na jej etapie możemy również wprowadzić zmiany, które dostosują projekt do naszych oczekiwań.Gotowe projekty domów jednorodzinnych to prosty i szybki sposób na uzyskanie profesjonalnej dokumentacji architektonicznej wymarzonego domu. Spośród bogatej oferty kilkudziesięciu tysięcy projektów, każdy znajdzie projekt odpowiadający zarówno wymogom działki, jak i oczekiwaniom rodziny. Zanim jednak projekt gotowy złożymy w urzędzie, musimy zlecić jego obowiązkową adaptację. Projekty domów gotowe są bowiem opracowywane na standardowe warunki gruntu i strefy klimatycznej. Adaptacja projektu ma za zadanie dostosować je do wymogów naszej działki oraz do otrzymanego z gminy Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego – lub w przypadku jego braku – do decyzji o Warunkach Zabudowy. Kto wykona adaptację projektu i jakich dokumentów potrzebuje?Osoba, która dokonuje adaptacji musi posiadać stosowne uprawnienia, dobrze, gdy zna również teren, na którym będzie pracować. Architekt adaptujący do przeprowadzenia adaptacji potrzebuje:
Jakie obowiązkowe zmiany są przeprowadzane na etapie adaptacji?Jak wspomnieliśmy, adaptacja projektu przede wszystkim dostosowuje projekt do Warunków Zabudowy i warunków terenu, na którym stanie dom. Opracowując sposób posadowienia budynku, projektant musi wziąć pod uwagę szereg czynników, m.in. poziom występowania gruntów nośnych, poziom występowania wody gruntowej w różnych porach roku, głębokość przemarzania gruntu, a także fundamenty sąsiednich budynków, szczególnie, gdy nowy dom usytuowany jest bezpośrednio przy istniejącej już zabudowie. Decyzja o Warunkach Zabudowy zaś określa minimalne odległości od granicy działki, kąt nachylenia dachu czy maksymalną powierzchnię zabudowy. W związku z tym na etapie adaptacji architekt może również zmienić kąt nachylenia dachu czy wielkość i rozmieszczenia otworów okiennych i drzwiowych. Na etapie adaptacji powstaje również projekt zagospodarowania działki, czyli wpisanie projektu w istniejącą infrastrukturę. Projekt zagospodarowania działki składa się z części opisowej i części rysunkowej. Na części rysunkowej, wykonanej na kopii zaktualizowanej mapy zasadniczej, zamieszcza się granice działki i jej usytuowanie względem stron świata oraz działek sąsiednich. Naniesiony zostaje również układ istniejących i planowanych obiektów budowlanych, układ zieleni i układ komunikacyjny, dzięki czemu nowy projekt domu wpisuje się w istniejącą infrastrukturę terenu. Uprawniony architekt zaznacza również sposób odprowadzania ścieków z nieruchomości. W części opisowej projektu zagospodarowania działki znajduje się informacja o planowanym domu, a także informacje o ewentualnym wpisie działki do rejestru zabytków czy ochronie w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego. Część opisowa zawiera również zestawienie powierzchni. Jakie dodatkowe zmiany można wprowadzić w projekcie?Choć oferta gotowych projektów jest tak szeroka, że każdy może znaleźć dom idealnie dostosowany do swoich potrzeb, na etapie adaptacji możemy również zlecić inne zmiany, poprawiające komfort czy funkcjonalność mieszkania. Najpopularniejsze zmiany, na które decydują się osoby budujące dom związane są z:
Uwaga! Decydując o zmianach w projekcie pamiętajmy, że każda z nich jest dodatkowo płatna. Warto zatem dobrze przemyśleć zasadność zmian bądź poszukać bardziej dopasowanego do naszych oczekiwań projektu. Dodatkowo musimy pamiętać, że projekty domów objęte są prawem autorskim, zatem każda zmiana wymaga zgody autora projektu. Na powyżej wymienione modyfikacje zgoda najczęściej od razu dodawana jest do zakupionego projektu. Jeżeli zdecydujemy się na bardziej oryginalne zmiany, konieczne będzie uzyskanie nowej zgody. Warto wiedzieć:Architekt adaptujący wprowadza zmiany w projekcie nanosząc je trwałą, czerwoną grafiką. Podpisując się pod adaptacją, staje się on, zgodnie z prawem budowlanym, projektantem, czyli uczestnikiem procesu budowlanego i przejmuje wszelkie prawa i obowiązki autora projektu. Źródło: DOM.PL, 02.2017 |
RSS jest to standard przesyłania nagłówków informacji.Nasze kanały RSS | więcej o RSS >>
Nagłówki te mogą być odczytwane przez specjalne programy - czytniki RSS. Ich listę oraz katalog zasobów RSS można znaleźć na tej stronie: http://rss.mrok.org.
Dzięki temu najnowsze informacje trafiają do Ciebie od razu, bez potrzeby przeglądania poszczególnych stron www.
Więcej o RSS możesz się dowiedzieć tu: