Dział: Artykuły | 29 12 2016 |
Wykrywanie przecieków w dachu metodą termograficzną | |
Termografia jest bardzo często używana w badaniach nieszczelności. Do metody tej wykorzystuje się zaawansowane kamery termowizyjne, które potrafią rejestrować temperaturę oraz jej zmiany w toczeniu – miejsca najzimniejsze określane są wtedy kolorem niebieskim i zielonym, z kolei te najcieplejsze kolorami czerwonym, żółtym i białym.
Kamery termograficzne, których celem jest szukanie przecieków w dachu, przygotowują tak zwane termogramy, które prezentują rozkład ciepła na powierzchni, w tym przypadku na powierzchni pokrycia dachowego. Można także korzystać z kamer dających podgląd na żywo, niemniej jednak najczęściej przygotowuje się wydruki, które następnie można przeanalizować dokładnie i wskazać problematyczne punkty, gdzie mogło dojść do przecieku.
Badania termograficzne najczęściej przeprowadza się w ciągu nocy, a także wtedy, gdy dach jest czysty, suchy i przy niskiej prędkości powietrza. Utrzymanie odpowiednich warunków jest tutaj kluczowe dla uzyskania precyzyjnego wyniku. Termografia wykorzystuje zjawisko nagrzewania się pokrycia dachowego w ciągu dnia, dlatego też miejsca suche są wtedy bardziej ciepłe od tych wilgotnych.
Obecnie taka lokalizacja przecieków jest wykorzystywana bardzo często, między innymi dlatego, ponieważ jest bezinwazyjna i pozwala na uzyskanie wyników w krótkim czasie. Również dodatkowym plusem tej metody jest możliwość porównania wyników na przestrzeni czasu. Termografia ma też swoje wady – przede wszystkim najważniejszą z nich jest większa wrażliwość na czynniki pogodowe, ponieważ konieczne jest przeprowadzenie prac przy odpowiedniej aurze. Ponadto jest to metoda dość droga.
Adresy firm zajmujących się świadczeniem usług badań termograficznych można znaleźć już teraz przez internet.
|
RSS jest to standard przesyłania nagłówków informacji.Nasze kanały RSS | więcej o RSS >>
Nagłówki te mogą być odczytwane przez specjalne programy - czytniki RSS. Ich listę oraz katalog zasobów RSS można znaleźć na tej stronie: http://rss.mrok.org.
Dzięki temu najnowsze informacje trafiają do Ciebie od razu, bez potrzeby przeglądania poszczególnych stron www.
Więcej o RSS możesz się dowiedzieć tu: