Dział: Artykuły | 25 07 2016 |
Mieszkanie - od dewelopera czy z rynku wtórnego? | |
Skutki kryzysu z 2007 roku branża nieruchomości odczuwa praktycznie do dziś. Dotychczasowe ograniczenie zaufania wśród klientów wydaje się jednak słabnąć. Coraz więcej osób zgłasza bowiem chęć zakupu własnego lokum. Pierwszym pytaniem, które towarzyszy tej decyzji jest zwykle, czy kupić mieszkanie od dewelopera czy z rynku wtórnego.
Obydwie możliwości posiadają swoje wady oraz zalety. Wybór konkretnej zależy przede wszystkim od dostępnych środków finansowych oraz naszych indywidualnych preferencji.
Lokum od deweloperaPowszechnie uznaje się mieszkania pochodzące z rynku pierwotnego za lepsze. Charakteryzują się one wysoką jakością wykończenia, a przy ich budowie wykorzystuje się najnowsze technologie. Zazwyczaj wyposażone są w windy, podziemne parkingi oraz inne udogodnienia dla mieszkańców. Rzadko zdarzają się również sytuacje, w których w mieszkaniu z rynku pierwotnego zdarzają się awarie, takie jak przeciekający dach, a nawet jeśli pewne usterki występują, zazwyczaj są one naprawiane w ramach umowy gwarancyjnej zawartej pomiędzy deweloperem a wykonawcą. Na wczesnych etapach budowy istnieje również możliwość zagospodarowania mieszkania według potrzeb i preferencji klienta. To on ustala wówczas rozmieszczenie, liczbę oraz przeznaczenie pomieszczeń. Lokum możemy zakupić również w tak zwanym stanie deweloperskim, co oznacza tyle, że na własną rękę musimy wykończyć mieszkanie oraz urządzić je. Dla wielu osób jest to kuszące rozwiązanie, gdyż wnętrza dostosowują oni samodzielnie do swych indywidualnych potrzeb oraz preferencji. W wielu przypadkach deweloperzy oferują również atrakcyjne rabaty. Oszczędność w sektorze rynku pierwotnego przynoszą kupującemu także niższe koszty transakcyjne. Głównie przez wzgląd na brak jakichkolwiek kosztów pośrednictwa. Nie trzeba również obawiać się podatku od czynności cywilnoprawnych. Mieszkanie od dewelopera w porównaniu z jego odpowiednikiem na rynku wtórnym nie traci szybko swojej wartości. Warto jednak pamiętać o tym, że mieszkania z drugiej ręki mogą znajdować się w centrum miasta oraz prestiżowych dzielnicach, co w znaczący sposób zwiększa ich wartość.
Lokum z drugiej rękiMieszkania z rynku wtórnego zazwyczaj znajdują się w najważniejszych częściach miasta, które są ze sobą dobrze skomunikowane i odpowiednio zagospodarowane. Położone tam są żłobki, przedszkola, sklepy, apteki przychodnie, przystanki autobusowe i tramwajowe, place zabaw oraz inna infrastruktura, do której dostęp jest niezwykle przydatny podczas codziennego funkcjonowania. Nieruchomość z rynku wtórnego to również pewność zakupu. Mieszkanie można porównać z lokum sąsiada, a przy okazji zapytać o wysokość comiesięcznych opłat i inne szczegóły związane z daną lokalizacją. Do lokum z drugiej ręki, o ile nie wymaga ono remontu, można wprowadzić się praktycznie natychmiast po sfinalizowaniu umowy sprzedaży i wizycie u notariusza. Wśród wyposażenia takiego mieszkania zazwyczaj znajdują się podstawowe sprzęty domowe, takie jak kuchenka, a nawet pralka czy też lodówka. Mniejsze są również formalności związane z zakupem mieszkania na rynku wtórnym, zwłaszcza jeśli do sfinalizowania inwestycji potrzebujemy kredytu. Uważać należy jednak na wszelkiego rodzaju wady konstrukcyjne budynku, które mogą być na pierwszy rzut oka niewidoczne. Z tego względu niezwykle ważna jest wizyta u potencjalnych sąsiadów, którzy wskażą wszelkie wady mieszkania w danym miejscu. Ostateczna decyzja musi zostać podjęta przy uwzględnieniu wielu czynników, w tym niepewnej koniunktury gospodarczej, która może doprowadzić do bankructwa niektórych deweloperów. W międzyczasie, warto sprawdzić też różnego rodzaju mieszkania na sprzedaż w swojej okolicy i zobaczyć jakie są różnice w cenach i standardzie oferowanych nieruchomości. |
RSS jest to standard przesyłania nagłówków informacji.Nasze kanały RSS | więcej o RSS >>
Nagłówki te mogą być odczytwane przez specjalne programy - czytniki RSS. Ich listę oraz katalog zasobów RSS można znaleźć na tej stronie: http://rss.mrok.org.
Dzięki temu najnowsze informacje trafiają do Ciebie od razu, bez potrzeby przeglądania poszczególnych stron www.
Więcej o RSS możesz się dowiedzieć tu: