Dom – przedsięwzięcie wieloetapowe
Jak każde przedsięwzięcie budowlane, tak samo dom jednorodzinny stanowi wyzwanie samo w sobie. Budowa składa się z wielu etapów, jest często żmudna i kosztowna, ale końcowe efekty pracy potrafią wynagrodzić wszelkie poniesione koszty. Przyjmuje się, że proces budowy podzielić można na sześć etapów. Pierwszym z nich jest okres do uzyskania pozwolenia na budowę. To czynności przede wszystkim formalne, związane m.in. z wyborem i zamówieniem odpowiedniego projektu domu, uzyskaniem pozwolenia na prace budowlane, wykonaniem przyłączy oraz zatrudnieniem generalnego wykonawcy, który nie tylko będzie prowadził budowę, ale również nadzorował jej postępy. Etap drugi dotyczy prac typowo budowlanych i w jego zakresie zawiera się przygotowanie placu budowy, wytyczenie lokalizacji budynku w terenie, budowę fundamentów czy wykonanie kanalizacji. Kolejne etapy skupiają na wykonaniu ścian, kominów, stropów, schodów i wreszcie – więźby dachowej. Bliżej końca budowy zadbać należy o wykonanie różnorodnych instalacji i położenie tynków, by kolejno przejść do montażu okien, drzwi i wykończenia budynku. Końcowe czynności to już praktycznie same przyjemności – zawiadomienie o zakończeniu inwestycji, meldunek i przeprowadzka.
Serce domu – solidne fundamenty
Każdy z etapów budowy domu jednorodzinnego jest niezbędny i równie ważny, jakkolwiek solidne fundamenty, na których budynek powstanie, stanowią prawdziwe serce inwestycji. Budowa fundamentów jest również procesem złożonym i wieloetapowym. Jej inaugurację stanowi wykonanie obrysu fundamentów, które sporządza się na podstawie punktów orientacyjnych wyznaczonych przez geodetę. Te punkty właśnie stanowią o wykonaniu odpowiednio głębokich wykopów. O tym zaś, jaką głębokość należy zachować, decyduje kilka kluczowych czynników. Wśród nich znajdują się takie wytyczne jak: • występujące w projekcie podpiwniczenie (to często wzrost kosztów budowy nawet o 1/3), • nośność gruntów, • poziom występowania wód gruntowych – maksymalny dopuszczalny poziom powinien być określony w dokumentacji przedstawiającej badania podłoża, • posadowienie budynków znajdujących się po sąsiedzku z planowaną inwestycją, • strefę przemarzania (ta w Polsce w większości przypadków wynosi do głębokości 1 m) – jej dokładne wyliczenie umożliwia przeprowadzenie badań geologicznych.
Właściwie wykonane fundamenty powinny być odpowiednio zabezpieczone. Głównym zagrożeniem ze strony wody gruntowej może być wysokość poziomu wody opadowej. W celu wykluczenia ryzyka zawilgocenia, stosuje się lekką formułę izolacji przeciwwilgociowej, wykonanej najczęściej z emulsji asfaltowych lub papy naniesionej na podłoże. Funkcjonalnym rozwiązaniem okazuje się też zastosowanie opasek drenażowych w celu skutecznego odprowadzania wody z dachów.
Po wykopach czas na zbrojenia
Efektywne wykonanie wykopów fundamentowych pozwala na przejście do kolejnego etapu inwestycji. To wówczas wykonuje się zbrojenia z prętów stalowych oraz deskowanie pod ławy. Polskie technologie i nawyki budowlane zakładają, że poszczególne elementy zbrojenia wiąże się ze sobą drutem. Umieszczenie tak przygotowanego zbrojenia w wykopie sprawia, że można wypełnić ławy betonem. Szeroki wybór produktów o najwyższej jakości w każdej ze swoich klas z powodzeniem znaleźć można odwiedzając serwis http://cemexbeton.pl/. Tutaj też, oprócz szerokiej gamy produktów, uzyskać można wsparcie i fachowe doradztwo, dzięki któremu etap budowy z postawieniem fundamentów przejdzie do historii tych udanych przedsięwzięć.
Murowane ściany
Przyjmuje się, że ściany fundamentowe wykonane mogą być nie tylko z betonu towarowego (ściany monolityczne), ale również z bloczków betonowych czy z cegły ceramicznej. Mimo, że ściany z pustaków zasypowych budowane są ze specjalnych bloczków (także keramzytobetonowych), ich wnętrze zalewa się betonem, to wciąż najpopularniejszą formą ścian pozostają murowane. Dopiero po zakończeniu procesu stawiania ścian fundamentowych i podstaw komina, przystąpić można do zabezpieczenia fundamentów i przejścia do kolejnego etapu inwestycji – układania instalacji. |