Domy jednorodzinne bardzo często przewidują sypialnie na poddaszu. To idealne miejsce do odpoczynku, wyciszenia, relaksu. Z dala strefy dziennej, zaplanowanej na parterze, gdzie toczy się życie rodzinne, z dala od hałasów z kuchni, brzęczącego telewizora czy dzwoniącego do drzwi listonosza.
Kształt dachu, wysokość pomieszczeń na poddaszu, a także rozmieszczenie okien dachowych umożliwia stworzenie sypialni o różnym charakterze. Właśnie dobrze dobrane okna dachowe i okienne osłony pomagają budować nastrój w sypialni, zmieniać funkcje pomieszczenia, zadbać o nasze zdrowie i dobre samopoczucie. W tym artykule podpowiadamy, jakie okna najlepiej doświetlą sypialnie na poddaszu i na co zwracać uwagę aranżując to pomieszczenie.
Dzięki zamontowaniu w tej sypialni kilku okien dachowych, w ciągu dnia wnętrze jest wypełnione naturalny światłem. W oknach warto jednak zamontować rolety, by poranne słońce nie budziło nas zbyt wcześnie. fot. Velux
Ścianka kolankowa a aranżacja sypialni na poddaszu
Ścianka kolankowa to zewnętrzną ściana poddasza, która usytuowana jest na stropie ostatniej kondygnacji i biegnie wzdłuż połaci dachowej. Na niej opiera się cała konstrukcja więźby dachowej. Jej zadaniem jest przenoszenie obciążeń z dachu na strop i ściany niższej kondygnacji. Ścianka kolankowa decyduje o wysokości pomieszczeń na poddaszu i możliwości aranżacji:
- Ścianka kolankowa o wysokości min. 80 cm umożliwia ustawienie łóżka pod skosem, ale optymalnym rozwiązaniem, jest ścianka o wysokości 95-100 cm, która pozwoli nam już zupełnie bezpiecznie podnosić się z łóżka, bez obawy, że uderzymy głową o strop.
- Ścianka kolankowa o wysokości 75 cm pozwala ustawić szezlong czy komodę, choć lepszym rozwiązaniem jest zabudowa miejsca pod skosami półkami czy szafkami na wymiar.
- Standardowa wysokość biurka czy toaletki wynosi 75 cm, więc ścianka kolankowa już o wysokości 80 cm pozwoli na ustawienie tych mebli pod skosem. Przy tej wysokości nie wykorzystamy jednak całego blatu – bezpośrednio pod skosem nie będzie można nawet postawić monitora czy stojaku na przybory biurowe. Ale blat toaletki możemy wykorzystać na ustawienie flakoników z perfumami czy niskich pojemników na kosmetyki.
- Ścianka kolankowa o wysokości ok. 115 cm da nam możliwość dowolnego zagospodarowania ok. 40 cm przestrzeni między skosem a blatem biurka. Postawimy tam lustro do makijażu, lampkę biurkową czy segregatory na domowe dokumenty.
- Ścianka kolankowa o wysokości ok. 140 cm pozwoli nam ustawić pod skosem wyższą komodę na odzież czy biblioteczce, a co istotne – przy takiej wysokości ścianki przed meblem będziemy mogli stanąć w wyprostowanej pozycji, bez konieczności schylania głowy.
Okna do sypialni na poddaszu
Decydując się na aranżację sypialni na poddaszu, warto wziąć pod uwagę kilka kwestii związanych z oknami dachowymi. Pamiętajmy, że:
- Lukarny pozwalają lepiej wykorzystać powierzchnię poddasza niż okna dachowe. Ułatwiają również wyglądanie przez okno z każdej niemalże pozycji. Jednak okno zamontowane w lukarnie dużo gorzej doświetla pomieszczenie na poddaszu – przepuszczają niemal dwukrotnie mniej światła.
- Jeśli okna dachowe będą równomiernie rozłożone na całej powierzchni pomieszczenia, zapewniona zostanie dobra widoczność oraz odpowiednią ilość światła o różnych porach dnia.
- Jedno, nawet duże okno doświetla tylko część pomieszczenia. Światło pada na mniejszą powierzchnię niż w przypadku zamontowania dwóch okien o mniejszej powierzchni. Jeżeli zaś cztery okna dachowe zaplanujemy po dwa na przeciwległych połaciach, to oświetlona powierzchnia będzie jeszcze większa.
- Światłem po brzegi wypełni sypialnię nowatorskie, duże okno dachowe, w którym otwarte skrzydła tworzą balkon.
- Ciekawe efekty uzyskać można decydując się na okna z nadstawkami. Montuje się je nad oknem dachowym (ścianka kolankowa nie jest potrzebna). Nadstawki mają kształt trójkąta, prostokąta lub są w kształcie łuku, co dodatkowo urozmaica wnętrze poddasza. Są jednak nieotwieralne.
Źródło: DOM.pl, 01.2016
|