Dział: Artykuły | 03 01 2016 |
Ekologiczne domy coraz popularniejsze | |
Ekologiczne, czyli jakie? Co sprawia, że dom staje się ekologiczny? Czynników, które mają z tym związek możemy wymienić co najmniej kilka. Wszystkie jednak wiążą się z działaniami, które pozwalają zaoszczędzić na kosztach ogrzewania. Najwięcej oszczędności przynoszą tzw. domy pasywne. Są one zaprojektowane tak, by zapotrzebowanie na energię było znacząco niższe, niż przy wykorzystaniu klasycznych technik budowlanych. Zapotrzebowanie na energię do ogrzewania wynosi mniej niż 15 kWh na metr kwadratowy w ciągu roku – a to nawet ośmiokrotnie mniej, niż standardowo. Efekt taki jest możliwy, po pierwsze, dzięki zastosowaniu odpowiedniej izolacji. Wszystkie zewnętrzne przegrody wyróżniają się niskim współczynnikiem przenikania ciepła, a zewnętrzną powłokę pokrywa się materiałem nieprzepuszczającym powietrza. Ponadto, montuje się okna i drzwi o najlepszych własnościach izolacyjnych. Do tego potrzebna jest wentylacja z rekuperacją, a więc odzyskiem ciepła z powietrzem z gruntowego wymiennika ciepła. Często stosowanym rozwiązaniem są też kolektory słoneczne czy inne instalacje, pozwalające na dodatkowe pozyskanie energii z jej odnawialnych źródeł.
Ile to kosztuje? Koszt budowy domu pasywnego, czy zastosowania choć części rozwiązań ekologicznych w budynku jest niemały. Statystycznie, to nawet do 15% większe wydatki, niż w przypadku zastosowania rozwiązań standardowych. Wyższy będzie również koszt zakupu takiego domu – czy to na rynku pierwotnym, czy to wtórnym. Wynika to z faktu, iż instalacje takie, jak wentylacja z rekuperacją, gruntowy wymiennik ciepła, pompa cieplna czy kolektory słoneczne nie należą do rozwiązań tanich. W perspektywie długofalowej jednak – oszczędności na ogrzewaniu są bardzo wysokie i przekładają się na zysk. Budowa lub zakup domu ekologicznego zatem jest rozwiązaniem wartym rozważenia. Remont a ekologia Inwestycja w dom pasywny wymaga sporej ilości pieniędzy. Ekologiczni jednak możemy być również, nie posiadając tak dużego budżetu. Jak to zrobić? Kluczem jest stworzenie odpowiedniej izolacji termicznej budynku. Jeżeli ciepło nie będzie z niego uciekać – zużycie prądu, gazu czy węgla (w zależności od typu ogrzewania) zmniejszy się. Dlatego też przy remoncie elewacji, warto pomyśleć o zastosowaniu dobrych materiałów izolacyjnych. By poznać najnowsze rozwiązania, jakie są dostępne na rynku, zajrzeć można do sklepów online, takich jak Bricoman.pl – tam czeka wszystko, co niezbędne, by budowa czy remont spełniła oczekiwania. Bycie „eko” jest logiczne – nie tylko z uwagi na troskę o środowisko, ale i o własną kieszeń. Właśnie dlatego, zarówno szukając nieruchomości, jak i budując czy remontując dom, warto baczną uwagę zwrócić na rozwiązania, które pozwalają płacić niższe rachunki za ogrzewanie i nie tylko. |
RSS jest to standard przesyłania nagłówków informacji.Nasze kanały RSS | więcej o RSS >>
Nagłówki te mogą być odczytwane przez specjalne programy - czytniki RSS. Ich listę oraz katalog zasobów RSS można znaleźć na tej stronie: http://rss.mrok.org.
Dzięki temu najnowsze informacje trafiają do Ciebie od razu, bez potrzeby przeglądania poszczególnych stron www.
Więcej o RSS możesz się dowiedzieć tu: