Dział: Artykuły | 06 06 2018 |
Światło w kuchni | |
Dobrze oświetlona kuchnia to komfortowe pomieszczenie, w którym chce się przebywać, gotować, sprzątać, zmywać naczynia! Wygodna, ergonomiczna przestrzeń do pracy w kuchni to prawdziwy majstersztyk, który można osiągnąć, wykorzystując kilka trików. Przede wszystkim warto pamiętać o tym, że lampy w kuchni muszą być przede wszystkim funkcjonalne, a dopiero w dalszej kolejności efektowne. W końcu oświetlenie w kuchni nie tylko wpływa korzystnie na estetykę wnętrza, ale w dużej mierze pozwala na bezpieczne i efektywne korzystanie z tego pomieszczenia, a nierzadko również na wygodne spożywanie posiłków i spędzanie wolnego czasu z dziećmi. Jak stworzyć idealne oświetlenie kuchenne?
fotolia.com, 103700384 | Autor: imagewell10
Jeden punkt, centralne źródło światła Każde pomieszczenie w domu czy mieszkaniu – w tym kuchnia – wręcz domaga się wydzielenia głównej strefy oświetleniowej, w której znajdzie się „największe”, najbardziej efektywne i efektowne źródło światła. W takiej roli idealnie sprawdzą się lampy do kuchni wiszące – tak, lampy! Najlepiej postawić na kilka lamp. W ten sposób oświetlenie kuchni będzie intensywniejsze, a walory wizualne jeszcze ciekawsze! To doskonałe rozwiązanie w przypadku, kiedy w kuchni znajduje się wąski, długi stół – do takiego podłużnego stołu świetnie pasują trzy czy cztery lampy wiszące w kształcie żarówki. Tak doświetlona strefa ogólna będzie komfortowa w użytkowaniu i atrakcyjna wizualnie! To jednak nie wszystko… …bo kuchnia potrzebuje feerii świateł w ciepłych odcieniach. Nad blatem, zlewem czy kuchenką warto zainstalować kinkiety, panele LED lub halogeny, aby idealnie rozjaśnić obszar wykonywania prac kuchennych. W końcu miejsce, w którym używamy ostrych narzędzi, sprzątamy i zmywamy zastawę stołową czy gotujemy obiad, wymaga pełnej widoczności – tak, aby przestrzeń zadaniowa prezentowała się możliwie wyraźnie, nie męczyła wzroku i podkreślała styl mebli kuchennych. Ciepłe światło pięknie podkreśla subtelną linię drewnianych rustykalnych mebli, zaś nieco ostrzejsze i jasne rewelacyjnie komponuje się z nowoczesnymi szafkami utrzymanymi w minimalistycznym stylu skandynawskim. Im więcej, tym lepiej! Dokładnie tak – w kuchni naprawdę nie trzeba się ograniczać w ilości lamp, lampek i lampeczek... Jak widać, w ciągu ostatnich kilkunastu lat podejście do oświetlenia w tym pomieszczeniu radykalnie się zmieniło. Jeszcze do niedawna poprzestawano na jednej lampie z żarówką o dużej mocy wiszącej w centralnym miejscu na suficie (często stawiano na plafon, który „rozmywa” się na boki i nie prezentuje się zbyt efektownie). Obecnie stawia się na komfort i design, a za najwygodniejsze uważa się mniejsze punkty oświetleniowe – halogeny, kinkiety czy szereg wiszących obok siebie lamp, które po pierwsze znacznie ułatwiają pracę w kuchni i swobodne poruszanie się po pomieszczeniu, a po drugie rewelacyjnie wyglądają. |
RSS jest to standard przesyłania nagłówków informacji.Nasze kanały RSS | więcej o RSS >>
Nagłówki te mogą być odczytwane przez specjalne programy - czytniki RSS. Ich listę oraz katalog zasobów RSS można znaleźć na tej stronie: http://rss.mrok.org.
Dzięki temu najnowsze informacje trafiają do Ciebie od razu, bez potrzeby przeglądania poszczególnych stron www.
Więcej o RSS możesz się dowiedzieć tu: