Dział: Artykuły | 03 10 2017 |
Czy podatek katastralny ma zalety? | |
Wprowadzanie nowych podatków trzeba jakoś uzasadniać. Czym zatem zwolennicy podatku katastralnego chcieliby wytłumaczyć zastąpienie nim obecnych, niezbyt wysokich podatków: rolnego, leśnego i od nieruchomości? Jak mieliby wyjaśnić Polakom nałożenie na nich znacznych obciążeń, których ci nie brali przeważnie pod uwagę, nabywając mieszkania lub wykupując od gmin lokale komunalne, a także budując własne domy? Argumentem może być na pewno wzrost dochodów samorządu terytorialnego, bo to on byłby beneficjentem nowych opłat. Dochody te zaczęłyby być w większym niż dziś stopniu zależne od prowadzenia przez samorząd racjonalnej polityki przestrzennej. Powodowałyby także rozbiórkę nieruchomości z różnych przyczyn zbędnych. Stopniowo zaczęłyby znikać komunalne rudery. Dlaczego? Wartość nieruchomości zależy m.in. od tego, jak dalece atrakcyjna jest okolica, w której się ona znajduje. Nieruchomości w „dobrych dzielnicach” są droższe, a zatem ich właściciele płaciliby gminie wyższy podatek.
Musiałby też powstać kataster, stanowiący kompletną ewidencję wszystkich nieruchomości wraz z danymi o ich wartości i właścicielach. Stworzenie takiej ewidencji i zarządzanie nią wiązałoby się z ogromnymi kosztami i rozrostem biurokracji, ale zaprowadziłoby porządek w gospodarce nieruchomościami. Informacje o nieruchomościach stałyby się jawne i publicznie dostępne. Gdyby podatek katastralny wprowadzić z uwzględnieniem znacznych różnic majątkowych między właścicielami nieruchomości, np. poprzez progresywną skalę albo zwolnienia podmiotowe, można by mówić o bardziej sprawiedliwej dystrybucji bogactwa poprzez zwiększenie obciążeń podatkowych ludziom najlepiej sytuowanym. Luksus i przepych stałyby się bardziej kosztowne niż obecnie, co zyskałoby zapewne wielu zwolenników wśród egalitarystów narzekających na rozwarstwienie dochodów. Sprawiedliwe w jakiejś mierze byłoby i to, że mieszkańcy dobrze rozwiniętych miast płaciliby swoim samorządom więcej niż mieszkańcy słabo zagospodarowanych terenów wiejskich, którzy mają mniejszy dostęp do rozmaitych usług komunalnych. Rozmaitymi aspektami podatku katastralnego zajmuje się serwis Kataster360.pl, w którym można znaleźć wiele interesujących artykułów i danych. Foto: Fotolia |
RSS jest to standard przesyłania nagłówków informacji.Nasze kanały RSS | więcej o RSS >>
Nagłówki te mogą być odczytwane przez specjalne programy - czytniki RSS. Ich listę oraz katalog zasobów RSS można znaleźć na tej stronie: http://rss.mrok.org.
Dzięki temu najnowsze informacje trafiają do Ciebie od razu, bez potrzeby przeglądania poszczególnych stron www.
Więcej o RSS możesz się dowiedzieć tu: