W trakcie przeprowadzenia czynności egzekucyjnych często zdarzają się błędy czy też uchybienia, które narażają strony postepowania egzekucyjnego na naruszenie ich praw.

 
eNieruchomosci.pl: strona główna - zarządzaj artykułami

Nieruchomości Mościcki





Dział: Prawo16 08 2014

W jaki sposób można zainicjować podjęcie czynności nadzorczych nad działaniami komornika w ramach postępowania egzekucyjnego?

 

W ramach polskiego postępowania egzekucyjnego komornik dokonuje szeregu czynności: od samego wszczęcia postępowania egzekucyjnego, przez poszukiwanie majątku dłużnika, aż po odzyskanie wierzytelności. W trakcie przeprowadzenia ww. czynności często zdarzają się błędy czy też uchybienia, które narażają strony postepowania egzekucyjnego na naruszenie ich praw.

Polskie postępowanie cywilne przewiduje możliwości przeciwdziałania uchybieniom w ramach postępowania egzekucyjnego m. in. poprzez tzw. wniosek do Prezesa sądu o podjęcie czynności nadzorczych nad komornikiem. W dalszej treści artykułu zostaną przedstawione informacje szczegółowe dotyczące ww. instytucji.

Zgodnie z brzmieniem artykuł 759 § 2 sąd wyposażony jest w kompetencje z zakresu nadzoru judykacyjnego nad komornikiem. Nadzór ten dotyczy wszelkiego rodzaju czynności egzekucyjnych komornika, a jego rolą jest zapewnianie sprawnego i legalnego przebiegu tego postępowania.

Taki wniosek należy złożyć do Prezesa sądu, według właściwości ogólnej, tj. w okręgu sądu w którym toczyłaby się egzekucja, bez względu na wybór komornika dokonany przez wierzyciela.

Przedmiotowy przepis nakłada na sąd obowiązek wkraczania w sytuacji, gdy wymaga tego zapewnienie należytego wykonywania postępowania egzekucyjnego. Sygnałem wkroczenia celem zapewnienia należytego wykonywania postępowania egzekucyjnego powinna być np. skarga na czynności komornika, jeżeli z treści uzasadnienia (w sposób oczywisty) wynika, że czynności komornika mogą naruszać prawo.

Postanowienie wydane przez sąd w trybie art. 759 § 2 KPC nie podlega egzekucji sądowej, ponieważ nie jest tytułem egzekucyjnym w rozumieniu art. 777 § 1 KPC. Jest to postanowienie wydawane przez sąd w ramach nadzoru pełnionego nad działalnością komorników i ich czynnościami egzekucyjnymi. Takie postanowienia jedynie zobowiązują komornika do podjęcia lub zaniechania określonych czynności egzekucyjnych albo usunięcia ich skutków, np.

- sąd może – działając na podstawie art. 759 § 2 KPC – z urzędu zmienić prawomocne postanowienie komornika, którym wadliwie ustalono wysokość opłaty egzekucyjnej lub w razie skierowania egzekucji do nieruchomości stanowiącej według wpisu w księdze wieczystej majątek innej osoby,

- sąd nie może – działając na podstawie art. 759 § 2 KPC – uchylić dokonanego zajęcia ze względu na to, że zgodnie z treścią tytułu wykonawczego wystawionego przeciwko małżonkowi dłużnika, jego odpowiedzialność jest ograniczona tylko do majątku wspólnego.

Przepisy kodeksu postępowania cywilnego nie przewidują terminu, w jakim należy złożyć wniosek o podjęcie czynności nadzorczych.

Wniosek o podjęcie czynności nadzorczych nie podlega opłacie.

 

 Źródło: Robert Czaplicki,prawnik, 07.2014

RSS jest to standard przesyłania nagłówków informacji.
Nagłówki te mogą być odczytwane przez specjalne programy - czytniki RSS. Ich listę oraz katalog zasobów RSS można znaleźć na tej stronie: http://rss.mrok.org.

Dzięki temu najnowsze informacje trafiają do Ciebie od razu, bez potrzeby przeglądania poszczególnych stron www.

Więcej o RSS możesz się dowiedzieć tu:
Nasze kanały RSS | więcej o RSS >>

wszystkie działy

Artykuły
Kredyty
Dla pośrednika
Wzory umów
Prawo
Nowości
Budowa domu
Rynek pierwotny - zdjęcia z budowy






    << Powrót

| o nas | współpraca | reklama | kontakt | polityka prywatności | mapa serwisu | poleć nas | dodaj do ulubionych | zgłoś błąd | pomoc |

© Copyrights 2003-2024 Germino


nieruchomości - mieszkania - domy - działki - agencje nieruchomości - kredyty mieszkaniowe