eNieruchomosci.pl: strona główna - zarządzaj artykułami

Nieruchomości Mościcki

Dział: Budowa domu07 07 2017

Zamiana mieszkania na dom wolnostojący. Z jakimi dodatkowymi obowiązkami, muszą się liczyć osoby przenoszące się z bloku do domu jednorodzinnego?

Niemal każdy z nas marzy o pięknym domu z ogrodem, z dala od ulicznego gwaru. Po wielu latach najmu mieszkania, stajemy przed dylematem – czy zaoszczędzone pieniądze powinniśmy przeznaczyć na zamianę lokum na większe czy realizację marzeń i kupno domu. Z czym należy liczyć się wybierając tę drugą opcję?

Dom czy mieszkanie?

Decyzja o zakupie domu wiązać się będzie z przeprowadzką na obrzeża miasta lub podmiejskie aglomeracje. Należy zatem liczyć się z tym, że czas poświęcony na dojazd do pracy, może ulec znacznemu wydłużeniu. W zamian otrzymujemy upragnioną ciszę i przestrzeń tylko dla siebie i dla rodziny.
Należy jednak pamiętać, że moment w którym stajemy się właścicielem mieszkania oznacza szereg nowych obowiązków. Utrzymanie domu to całoroczna praca – w lato musimy zadbać o pielęgnację trawnika i ogrodu, a w zimę – wstać wcześniej aby odśnieżyć posesję i zadbać o ogrzanie domu.

 

dom czy mieszkanie

 


Koszty związane z utrzymaniem domu


Po pierwsze sam zakup nowej nieruchomości to spora inwestycja. Ceny nieruchomości od lat utrzymują się na podobnym, relatywnie wysokim poziomie. Jeśli działka nie jest dodatkowo wyposażona w tzw. media, należy liczyć się z dodatkowymi kosztami zaopatrzenia w niezbędną infrastrukturę.


Zamieszkiwanie w lokalu należącym do spółdzielni mieszkaniowej albo wspólnoty mieszkaniowej, powoduje znaczną oszczędność czasu związaną z utrzymaniem budynku, w tym: naprawą, ogrzewaniem i czynnościami administracyjnymi w ogóle. To organy zarządcze spółdzielni dbają o właściwe utrzymanie budynku oraz zapewnienie ekip remontowych czy porządkowych dla nieruchomości.


Zamieszkiwanie w lokalu, obarczone jest comiesięczną obowiązkiem czynszowym. Jego wysokość uzależniona jest od metrażu mieszkania oraz od tego, ile lat ma budynek w którym mieści się lokal – im starszy, tym większa kwota obowiązkowych opłat (w związku z wyższą kwotą uiszczaną na tzw. Fundusz Remontowy). Z reguły w opłacie czynszowej, zawierają się takie wydatki jak: woda, ścieki, ogrzewanie, wywóz śmieci, podatek od nieruchomości.

Jeśli zamieszkujemy w domu to powyższymi kosztami jesteśmy obarczeni w całości sami. Największe obciążenie to z pewnością opłaty związane z ogrzewaniem. Z drugiej strony - 1 m 2 mieszkania jest wyższy niż powierzchnia domu, dlatego też kupno dużego metrażowo mieszkania, może wiązać się z niewiele mniejszymi kosztami niż zakup domu jednorodzinnego. Warto rozważyć wszelkie za i przeciw oraz dokonać wyboru według własnych, indywidualnych preferencji.

Źródło: RynekPierwotny.pl - największa baza nowych mieszkań, domów i lokali użytkowych w internecie.

RSS jest to standard przesyłania nagłówków informacji.
Nagłówki te mogą być odczytwane przez specjalne programy - czytniki RSS. Ich listę oraz katalog zasobów RSS można znaleźć na tej stronie: http://rss.mrok.org.

Dzięki temu najnowsze informacje trafiają do Ciebie od razu, bez potrzeby przeglądania poszczególnych stron www.

Więcej o RSS możesz się dowiedzieć tu:
Nasze kanały RSS | więcej o RSS >>

wszystkie działy

Artykuły
Kredyty
Dla pośrednika
Wzory umów
Prawo
Nowości
Budowa domu
Rynek pierwotny - zdjęcia z budowy


    << Powrót

| o nas | współpraca | reklama | kontakt | polityka prywatności | mapa serwisu | poleć nas | dodaj do ulubionych | zgłoś błąd | pomoc |

© Copyrights 2003-2022 Germino


nieruchomości - mieszkania - domy - działki - agencje nieruchomości - kredyty mieszkaniowe