eNieruchomosci.pl: strona główna - zarządzaj artykułami

Nieruchomości Mościcki

Dział: Artykuły23 11 2016

Księgę wieczystą warto sprawdzić!

Jak znaleźć wymarzoną nieruchomość?

Szukać można na wiele sposobów: wirtualnie, bezpośrednio w realnym świecie lub za pośrednictwem agenta nieruchomości. Setki ofert znajdziemy w Internecie – głównie w serwisach ogłoszeniowych (szczególnie branżowych) oraz w mediach społecznościowych (przede wszystkim w grupach, które zostały stworzone na zasadzie giełdy nieruchomości). Pośród metod tradycyjnych wspomnieć można o rozklejaniu ogłoszeń – na słupach czy tablicach ogłoszeń na interesujących nas osiedlach, a także o zamieszczeniu swojej oferty w lokalnej prasie. Rozwiązaniem może być również powierzenie poszukiwań specjalistom, czyli pracownikom biur nieruchomości.

Powinniśmy jednak wiedzieć, czego szukamy – mieszkania, domu, działki, na której dom zbudujemy? Decydujemy się na rynek pierwotny czy wtórny? Jak duża ma być nasza nieruchomość i gdzie zlokalizowana? Kiedy już znajdziemy ofertę, która odpowiada naszym oczekiwaniom, i zdecydujemy się na transakcję, powinniśmy jeszcze kilka kwestii zweryfikować.

Formalnością – księgi wieczyste

Sprawdzenie ksiąg wieczystych (ksiegi-wieczyste.org) powinno zostać uznane za obowiązek każdego, kto nosi się z zakupem mieszkania czy domu. Kilka chwil na przejrzenie tych prowadzonych przez polskie sądy jawnych, urzędowych rejestrów, może zaoszczędzić wielu problemów. Z ksiąg wieczystych zdobędziemy wiedzę o stanie prawnym nieruchomości, którą mamy na oku. Stamtąd dowiemy się, jaki jest jej numer, położenie czy sposób korzystania, znajdziemy tam również potwierdzenie praw, jakie przysługują jej właścicielowi. Nie musi to być jednak własność – w grę wchodzi też użytkowanie wieczyste czy służebność. Księga poinformuje nas o tym, jak sprzedający nabył swoje prawa wobec nieruchomości – przez darowiznę, spadek lub umowę kupna-sprzedaży. Ważne są też dane o tym, czy mieszkania, domu albo działki dotyczą jakieś ograniczone prawa rzeczowe (związane z dzierżawą, prawem pierwokupu), a także to, czy są na nich nałożone hipoteki. Jeśli tak jest, to ile one wynoszą i co zabezpieczają.

Treść księgi wieczystej nieruchomości, którą zamierzamy kupić, warto znać – szczególnie, że jej nieznajomość nie uchroni nas od ewentualnych roszczeń osób, które (według wpisów i wzmianek w księdze) posiadają do naszego mieszkania, domu czy działki jakieś prawa. Kiedy niewiedza nie stanowi uzasadnienia, rozwiązaniem może jeszcze okazać się konstrukcja rękojmi wiary publicznej ksiąg, której zadaniem jest ochrona kontrahentów działających w dobrej wierze.

RSS jest to standard przesyłania nagłówków informacji.
Nagłówki te mogą być odczytwane przez specjalne programy - czytniki RSS. Ich listę oraz katalog zasobów RSS można znaleźć na tej stronie: http://rss.mrok.org.

Dzięki temu najnowsze informacje trafiają do Ciebie od razu, bez potrzeby przeglądania poszczególnych stron www.

Więcej o RSS możesz się dowiedzieć tu:
Nasze kanały RSS | więcej o RSS >>

wszystkie działy

Artykuły
Kredyty
Dla pośrednika
Wzory umów
Prawo
Nowości
Budowa domu
Rynek pierwotny - zdjęcia z budowy


    << Powrót

| o nas | współpraca | reklama | kontakt | polityka prywatności | mapa serwisu | poleć nas | dodaj do ulubionych | zgłoś błąd | pomoc |

© Copyrights 2003-2022 Germino


nieruchomości - mieszkania - domy - działki - agencje nieruchomości - kredyty mieszkaniowe