https://www.high-endrolex.com/43 Jak negocjować cenę mieszkania?

 
https://www.high-endrolex.com/43
eNieruchomosci.pl: strona główna - zarządzaj artykułami

Nieruchomości Mościcki

Dział: Artykuły29 06 2016

Jak negocjować cenę mieszkania?

Kupując mieszkanie, warto zdawać sobie sprawę, że często sprzedawca jest bardzo zdeterminowany, żeby doprowadzić do transakcji. Dlatego warto rozpocząć z nim negocjacje i tym samym spróbować obniżyć cenę lokalu. Różne dane pokazują, że czasami kupujący może zaoszczędzić nawet 5 lub 10% pierwotnie proponowanej ceny. Jednak przystępując do negocjacji, dobrze jest mieć odpowiednie argumenty, które przekonają drugą stronę do ustępstw - tłumaczą sprzedawcy z firmy deweloperskiej Sonata Park z Białegostoku.

Stan techniczny jako argument

Przede wszystkim pretekstem do negocjacji może być stan techniczny mieszkania. Przed zakupem należy oczywiście dość dokładnie obejrzeć lokal i to przy świetle dziennym. Warto zwracać uwagę na wszystkie detale. Pretekstem od obniżenia ceny mogą być nie tylko krzywe ściany czy sypiący się tynk, ale również wszelkie niedociągnięcia w stolarce okiennej i drzwiowej, w instalacji elektrycznej czy sanitarnej. Nierzadko warto wcześniej zasięgnąć informacji, ile określone prace remontowe mogą kosztować i przedstawić te koszty sprzedającemu.

 

mieszkania

 

Jednak nie tylko stan techniczny samego mieszkania może być początkiem negocjacji. Warto także zwrócić uwagę na to, czy klatka schodowa nie wymaga remontu, w jakim stanie jest komórka lokatorska. Z drugiej strony trzeba dobrze ocenić ewentualne zniszczenia i ich źródło. Jeśli zły stan techniczny to wina głównie sąsiadów, lepiej poszukać innego mieszkania.

Lokalizacja mieszkania i inne kwestie

Warto jednak pamiętać, że nie tylko stan techniczny mieszkania może być dobrym pretekstem do rozpoczęcia negocjacji cenowych. Można przedstawić również szereg innych argumentów. Na rynku nieruchomości najczęściej poszukiwane są mieszkania usytuowane od strony południowej. Jeśli oglądasz lokal z oknami z widokiem na północ, możesz to także przedstawić jako powód do obniżenia ceny. Poza tym, ważny jest także sam widok z okna. Gdy jest bardzo nieatrakcyjny (np. na hipermarket), możesz również spróbować negocjacji.

Co może być jeszcze pretekstem do obniżenia ceny? Barak balkonu obniża wartość mieszkania nawet o 9%, podobnie jak usytuowanie lokalu na parterze lub na najwyższym piętrze. Wiele osób rezygnuje z zakupu mieszkania, gdy przedpokój nie jest zbyt ustawny. Ale to również okazja do rabatu. Pretekstem do obniżki ceny może być także brak piwnicy czy komórki lokatorskiej, brak miejsca parkingowego, a nawet brak oddzielnej kuchni.

Bez względu na to, czy uda się zyskać rabat od sprzedjącego, warto przede wszystkim zastanowić się, czy dane mieszkanie będzie rzeczywiście dla nas odpowiednie i czy spełnia nasze oczekiwania. Niska cena, chociaż ważna, nie może być jednak czynnikiem najistotniejszym w decyzji zakupowej.

RSS jest to standard przesyłania nagłówków informacji.
Nagłówki te mogą być odczytwane przez specjalne programy - czytniki RSS. Ich listę oraz katalog zasobów RSS można znaleźć na tej stronie: http://rss.mrok.org.

Dzięki temu najnowsze informacje trafiają do Ciebie od razu, bez potrzeby przeglądania poszczególnych stron www.

Więcej o RSS możesz się dowiedzieć tu:
Nasze kanały RSS | więcej o RSS >>

wszystkie działy

Artykuły
Kredyty
Dla pośrednika
Wzory umów
Prawo
Nowości
Budowa domu
Rynek pierwotny - zdjęcia z budowy


    << Powrót

| o nas | współpraca | reklama | kontakt | polityka prywatności | mapa serwisu | poleć nas | dodaj do ulubionych | zgłoś błąd | pomoc |

© Copyrights 2003-2024 Germino


nieruchomości - mieszkania - domy - działki - agencje nieruchomości - kredyty mieszkaniowe