https://www.high-endrolex.com/43 Jak nie dać się oszukać, kupując mieszkanie?

 
https://www.high-endrolex.com/43
eNieruchomosci.pl: strona główna - zarządzaj artykułami

Nieruchomości Mościcki





Dział: Artykuły25 05 2016

Jak nie dać się oszukać, kupując mieszkanie?

 Po wprowadzeniu tzw. ustawy deweloperskiej w roku 2012, bezpieczeństwo klientów deweloperów znacznie się poprawiło, co nie oznacza, że nie czyhają na nich nadal różne zagrożenia. Przed zmianą prawa, często było tak, że w przypadku bankructwa firmy, klienci skazani byli na wieloletnie odzyskiwanie wpłaconych pieniędzy, a i tak nie zawsze z dobrym skutkiem. Ustawa deweloperska wprowadziła obowiązek wpłacania pieniędzy przez klientów nie bezpośrednio deweloperowi, ale na specjalny rachunek powierniczy. To sprawia, że środki łatwo odzyskać. Warto jednak zwrócić uwagę jeszcze na inne aspekty kupowania mieszkania od dewelopera zarówno na początkowym etapie współpracy, jak i przy odbiorze mieszkania. O najważniejszych kwestiach, na które trzeba zwrócić uwagę, opowiada białostocki deweloper - Sonata Park.

Jak nie dać się oszukać, podpisując umowy?

Należy być ostrożnym na każdym etapie kupowania mieszkania. Już przy zawieraniu umów warto pamiętać, że każda z nich powinna mieć formę aktu notarialnego, co zwiększa bezpieczeństwo klienta. Dotyczy to również umowy przedwstępnej, która jest zazwyczaj pierwszym krokiem w skomplikowanym procesie nabywania własnych „czterech kątów”. Do każdej umowy powinny być dołączone załączniki dokładnie precyzujące, co jest przedmiotem zakupu i uwzględniające np. szkic zagospodarowania terenu, kary umowne za opóźnienia w realizacji inwestycji lub warunki odstąpienia od umowy. Ważne również, żeby wpisać do umowy normę, według jakiej będzie dokonywany pomiar powierzchni mieszkania, by uniknąć nieścisłości i późniejszych nieprzyjemności, gdy okaże się, że zamiast np. 50 mkw., mieszkanie ma tylko 47 mkw.

 

kupno mieszkania

 

Odbiór mieszkania

Należy także uważać, żeby nie zostać oszukanym przy odbiorze mieszkania. Jeśli przyjmiemy mieszkanie z wadami lub usterkami, zostaną one oczywiście usunięte z tytułu gwarancji, jednak może to trwać o wiele dłużej, niż w przypadku zgłoszenia usterek przy odbiorze. Wtedy deweloper musi ustosunkować się do zastrzeżeń w ciągu 14 dni, a w ciągu 30 dni muszą zostać usunięte wady. Podczas odbioru sporządza się protokół, do którego należy wpisać wszelkie uwagi.

Zanim odbierze się mieszkanie, należy również koniecznie sprawdzić, czy budynek uzyskał już pozwolenie na użytkowanie, co jest gwarancją, że nieruchomość przeszła wszystkie odbiory techniczne i wszystko jest w porządku. Podczas odbioru, warto także skorzystać z usług specjalisty, który oceni dla nas stan odbieranego lokalu.

RSS jest to standard przesyłania nagłówków informacji.
Nagłówki te mogą być odczytwane przez specjalne programy - czytniki RSS. Ich listę oraz katalog zasobów RSS można znaleźć na tej stronie: http://rss.mrok.org.

Dzięki temu najnowsze informacje trafiają do Ciebie od razu, bez potrzeby przeglądania poszczególnych stron www.

Więcej o RSS możesz się dowiedzieć tu:
Nasze kanały RSS | więcej o RSS >>

wszystkie działy

Artykuły
Kredyty
Dla pośrednika
Wzory umów
Prawo
Nowości
Budowa domu
Rynek pierwotny - zdjęcia z budowy






    << Powrót

| o nas | współpraca | reklama | kontakt | polityka prywatności | mapa serwisu | poleć nas | dodaj do ulubionych | zgłoś błąd | pomoc |

© Copyrights 2003-2024 Germino


nieruchomości - mieszkania - domy - działki - agencje nieruchomości - kredyty mieszkaniowe