Budowa domu najczęściej odbywa się za pożyczone z banku pieniądze, a banki wymagają zabezpieczeń kredytu. Do wniosku o kredyt na budowę domu należy dołączyć pozwolenie na budowę wraz z pieczątką ostateczności.

 
eNieruchomosci.pl: strona główna - zarządzaj artykułami

Nieruchomości Mościcki





Dział: Artykuły23 10 2015

Pozwolenie na budowę

Od 28 czerwca 2015 roku obowiązuje nowelizacja prawa budowlanego, której celem było skrócenie i ułatwienie procedur związanych m.in. z budową domu. Zmianą najistotniejszą dla prywatnych inwestorów jest zniesienie obowiązku uzyskania pozwolenie na budowę na niektóre obiekty budowlane, m.in. domy jednorodzinne.

Pozwolenia na budowę nie wymagają już projekty domów, których obszar oddziaływania nie wykracza poza granice działki objętej inwestycją, czyli budynek nie jest uciążliwy dla sąsiadów i nie wpływa na ich nieruchomość. Określenie obszaru oddziaływania jest nowym obowiązkiem architekta.

Ale uwaga! Uzyskanie pozwolenia na budowę jest nadal możliwe, gdy inwestor uzna, że jest to dla niego korzystniejsze.

Kiedy uzyskanie pozwolenia na budowę jest korzystniejsze?

O ile nowe prawo budowlane obowiązuje już od 28 czerwca 2015 roku, o tyle pozostałe instytucje, które pośrednio biorą udział w procesie budowlanym, działają na dotychczasowych zasadach. Chodzi tu w szczególności o banki, do których inwestor zwraca się o kredyt na budowę domu.

Budowa domu najczęściej odbywa się za pożyczone z banku pieniądze, a banki wymagają zabezpieczeń kredytu. Do wniosku o kredyt na budowę domu należy dołączyć pozwolenie na budowę wraz z pieczątką ostateczności. Inwestor może mieć znaczne trudności z uzyskaniem kredytu, jeżeli nie przedstawi bankowi stosownych dokumentów. Biorąc pod uwagę fakt, że większość domów budowana jest w całości lub w części za pieniądze z kredytu hipotecznego, uzyskanie decyzji o pozwoleniu na budowę może okazać się korzystniejsze.

Zgłoszenie budowy i pozwolenie na budowę wymagają projektu budowlanego

Zarówno w przypadku budowy domu na podstawie zgłoszenia, jak i pozwolenia na budowę, inwestor będzie musiał przedłożyć do urzędu cztery egzemplarze projektu budowlanego. W przypadku projektów gotowych, będą to projekty domów po adaptacji wraz z projektem zagospodarowania działki.

Pozwolenie na budowę – wzór wniosku

Bez względu na to, czy budowa domu wymaga pozwolenia na budowę, czy też decydujemy się wystąpić o nie z własnej woli, potrzebny nam będzie nowy wzór wniosku o pozwolenie na budowę.

W Dzienniku Ustaw z dnia 12 sierpnia 2015 r. opublikowane zostało rozporządzenie Ministra Infrastruktury i Rozwoju z dnia 24 lipca 2015 r. w sprawie wzorów: wniosku o pozwolenie na budowę, oświadczenia o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane, decyzji o pozwoleniu na budowę, oraz zgłoszenia budowy i przebudowy budynku mieszkalnego jednorodzinnego.

 

Źródło: DOM.PL, 08.2015

RSS jest to standard przesyłania nagłówków informacji.
Nagłówki te mogą być odczytwane przez specjalne programy - czytniki RSS. Ich listę oraz katalog zasobów RSS można znaleźć na tej stronie: http://rss.mrok.org.

Dzięki temu najnowsze informacje trafiają do Ciebie od razu, bez potrzeby przeglądania poszczególnych stron www.

Więcej o RSS możesz się dowiedzieć tu:
Nasze kanały RSS | więcej o RSS >>

wszystkie działy

Artykuły
Kredyty
Dla pośrednika
Wzory umów
Prawo
Nowości
Budowa domu
Rynek pierwotny - zdjęcia z budowy






    << Powrót

| o nas | współpraca | reklama | kontakt | polityka prywatności | mapa serwisu | poleć nas | dodaj do ulubionych | zgłoś błąd | pomoc |

© Copyrights 2003-2024 Germino


nieruchomości - mieszkania - domy - działki - agencje nieruchomości - kredyty mieszkaniowe