https://www.high-endrolex.com/43 Mieszkania dla studenta – Białystok

Na jakie wydatki powinni być przygotowani studenci poszukujący mieszkania do wynajęcia na terenie Białegostoku?

 
https://www.high-endrolex.com/43
eNieruchomosci.pl: strona główna - zarządzaj artykułami

Nieruchomości Mościcki





Dział: Artykuły25 08 2014

Mieszkania dla studenta – Białystok

 

Tym razem udajemy się do Białegostoku, by sprawdzić z jakimi ofertami będą mieć do czynienia studenci poszukujący mieszkania na nadchodzący rok akademicki 2014/15. Dane udostępnione przez serwis otoDom.pl zostały opracowane przez Dział Badań i Analiz firmy Emmerson Realty SA. To kolejna odsłona wakacyjnego cyklu skierowanego do studentów rozpoczynających edukację w największych ośrodkach akademickich w Polsce.

 

Charakterystyka miasta – Białystok – jak magnes

 

Białystok położony jest w północno-wschodniej części Polski w województwie podlaskim. Stanowi administracyjne, gospodarcze, naukowe i kulturalne zaplecze regionu. Liczba ludności Białegostoku w ciągu ostatnich lat wzrosła, co odróżnia ten ośrodek od innych polskich miast, które mają tendencję do wyludniania. Wzrost liczby ludności Białegostoku spowodowany jest jego dominacją w regionie – w okolicy nie ma innego dużego ośrodka miejskiego. Obecnie liczba ludności w tym mieście wynosi ponad 300 tys. W Białymstoku odnotowano najwyższe bezrobocie spośród miast wojewódzkich.

Przez miasto przebiegają ważne szlaki komunikacyjne, w tym międzynarodowa trasa łącząca kraje Europy Zachodniej ze Skandynawią. Białystok jest również największym węzłem komunikacyjnym północno-wschodniej Polski. Dzięki temu posiada dobre połączenie kolejowe z innymi polskimi miastami.

W Białymstoku rozwija się głównie przemysł włókienniczy, elektromaszynowy, drzewny i spożywczy. Ze względu na bliskość terenów zielonych o znaczeniu ogólnopolskim oraz rezerwatów przyrody rozwój przemysłu jest tu ograniczony.

Położenie Białegostoku na wschodzie kraju sprawia, iż miasto jest ośrodkiem handlu ze Wschodem. Znajduje się tutaj Centrum Promocji Rynku Wschodniego oraz odbywają się liczne wystawy o różnej tematyce.

Stolica Podlasia przyciąga z całego regionu maturzystów zamierzających kontynuować edukację. W Białymstoku studiuje ok. 50 tys. studentów. Wśród 17 uczelni w tym mieście dominują uczelnie niepubliczne oraz filie bądź wydziały zamiejscowe uczelni z innych – większych miast, np. Warszawy. Uczelni publicznych jest 5. Największe białostockie uczelnie to:

  • Uniwersytet w Białymstoku – ok. 15,4 tys. studentów,

  • Politechnika Białostocka – ok. 13,1 tys. studentów,

  • Wyższa Szkoła Finansów i Zarządzania (uczelnia niepubliczna) – ok. 6 tys. studentów,

  • Uniwersytet Medyczny – ok. 5 tys. studentów.

Budynki największej białostockiej uczelni – Uniwersytetu (UwB) rozsiane są po całym mieście. Najwięcej znajduje się w Centrum oraz w okolicy ul. Wiejskiej – niedaleko budynków Politechniki. Uczelnia dysponuje ponad 600 miejscami w domach studenckich.

 

Kampus Politechniki Białostockiej znajduje się u zbiegu ulic Wiejskiej i Zwierzynieckiej. Przy ul. Zwierzynieckiej znajdują się również 4 akademiki, w których łącznie jest ponad 1 700 miejsc.

 

Wyższa Szkoła Finansów i Zarządzania znajduje się przy ul. Ciepłej, nieopodal centrum miasta.

 

Główną siedzibą Uniwersytetu Medycznego jest zabytkowy Pałac Branickich. Pozostałe budynki tej uczelni zlokalizowane są w okolicy pałacu oraz otaczającego go parku. Uczelnia dysponuje ponad 800 miejscami w dwóch domach studenckich.

 

Studenci, którzy nie otrzymali przydziału miejsca w domu studenckim w poszukiwaniu swojego miejsca udają się na rynek wynajmu mieszkań. Z jakimi stawkami przywitają ich właściciele białostockich mieszkań?

Rynek wynajmu – struktura oferty

 

W bazie ofert zamieszczonych na portalu otoDom.pl studenci mogą wybierać spośród niespełna 450 mieszkań do wynajęcia. Dominują mieszkania 2-pokojowe (54% oferty). Co trzecie mieszkanie oferowane do wynajęcia dysponuje trzema pokojami. Co dziesiąty lokal znajdujący się w ofercie to kawalerka. Dużych mieszkań jest niewiele. Mieszkania 4-pokojowe odpowiadają za 4%-owy udział ogłoszeń w omawianej kategorii.

 

 Rynek wynajmu - ceny

 

Na jakie wydatki powinni być przygotowani studenci poszukujący mieszkania do wynajęcia na terenie Białegostoku? Kwoty te są wyraźnie niższe niż w największych aglomeracjach, ale nie zapominajmy, iż cały region nie należy do najbogatszych.

Wynajęcie kawalerki wiąże się z przeciętnym comiesięcznym wydatkiem na poziomie 939 zł. Typowe mieszkanie 2-pokojowe oferowane jest w cenie 1 085 zł/m-c. Trzy pokoje oznaczają wydatek na poziomie 1 416 zł/m-c. Średnia cena nielicznych mieszkań 4-pokojowych sięga 2 238 zł/m-c.

 

Typowe stawki różnią się w zależności od lokalizacji. Najtańsze, chociaż nieliczne mieszkania można znaleźć w wieżowcach na osiedlu Dziesięciny (961 zł/m-c). Najwyższe przeciętne ceny występują na osiedlu Mickiewicza (1 388 zł/m-c). Na terenie ponad połowy białostockich osiedli średnia cena mieszkań do wynajęcia oscyluje w widełkach 1 300 – 1 400 zł/m-c.

 

Sprawdźmy, jak te różnice przekładają się na ceny poszczególnych typów mieszkań. Pod uwagę wzięto oferty zlokalizowane na terenie trzech najliczniej reprezentowanych osiedli. Centralna lokalizacja przekłada się na dużą podaż, ale i wysokie ceny mieszkań do wynajęcia. Pomimo licznych ofert pochodzących z nowego budownictwa przeciętne stawki na osiedlu Nowe Miasto są nieco niższe niż na osiedlu Antoniuk, z którego jest znacznie bliżej do centrum.

 

Średnie ceny wynajmu mieszkań na wybranych osiedlach Białegostoku według liczby pokoi
(zł/m-c)

 Osiedle

1-pokojowe

2-pokojowe

3-pokojowe

Centrum

978

1 123

1 665

Nowe Miasto

-

1 040

1 381

Antoniuk

-

1 046

1 472

Źródło: Dział Badań i Analiz firmy Emmerson Realty SA na podstawie danych serwisu otoDom.pl

 

Podawane wcześniej wartości to stawki ofertowe, od jakich startują właściciele nieruchomości do wynajęcia. Dla studentów dodatkowym kosztem będą jeszcze czynsz administracyjny i opłaty za media. Warto przypomnieć, iż wartości przeciętne mają to do siebie, iż można bez trudu wskazać przykłady zarówno tańszych, jak i droższych ofert. Te najbardziej atrakcyjne lokale pod względem relacji cena – jakość, znikają w pierwszej kolejności.

 

Popularne lokalizacje

 

Popularne wśród studentów, którzy swoje wykształcenie zdecydowali się zdobywać w Białymstoku są przede wszystkim okolice centrum. Najszybciej wynajmują się generalnie mieszkania w pobliżu uczelni, chociaż coraz większego znaczenia dla poszukujących nabiera nie tylko sama lokalizacja, ale standard lokalu.

 

Umowa najmu i protokół przekazania lokalu do pobrania

  1. umowa najmu do pobrania

  2.  protokół przekazania lokalu do pobrania


Żródło: otoDom.pl, Grupa Emmerson, 08.2014

RSS jest to standard przesyłania nagłówków informacji.
Nagłówki te mogą być odczytwane przez specjalne programy - czytniki RSS. Ich listę oraz katalog zasobów RSS można znaleźć na tej stronie: http://rss.mrok.org.

Dzięki temu najnowsze informacje trafiają do Ciebie od razu, bez potrzeby przeglądania poszczególnych stron www.

Więcej o RSS możesz się dowiedzieć tu:
Nasze kanały RSS | więcej o RSS >>

wszystkie działy

Artykuły
Kredyty
Dla pośrednika
Wzory umów
Prawo
Nowości
Budowa domu
Rynek pierwotny - zdjęcia z budowy






    << Powrót

| o nas | współpraca | reklama | kontakt | polityka prywatności | mapa serwisu | poleć nas | dodaj do ulubionych | zgłoś błąd | pomoc |

© Copyrights 2003-2024 Germino


nieruchomości - mieszkania - domy - działki - agencje nieruchomości - kredyty mieszkaniowe