https://www.high-endrolex.com/43 Mieszkania dla studenta - Poznań

Tak jak w innych ośrodkach akademickich nie wszyscy studenci mogą liczyć na swoje uczelnie w kwestii zakwaterowania

 
https://www.high-endrolex.com/43
eNieruchomosci.pl: strona główna - zarządzaj artykułami

Nieruchomości Mościcki

Dział: Artykuły19 08 2014

Mieszkania dla studenta - Poznań

 

 Poznań jest tym miastem, którego oferta mieszkań do wynajęcia zostanie prześwietlona w niniejszym odcinku. Przedstawione w nim informacje powinny zainteresować zwłaszcza osoby, które dostały się na studia oferowane przez tutejsze szkoły wyższe.

Dział Badań i Analiz firmy Emmerson Realty SA na podstawie danych udostępnionych przez serwis otoDom.pl sporządził opracowanie dotyczące oferty cenowej na poznańskim rynku wynajmu i przedstawił ją w kontekście miasta będącego liczącym się ośrodkiem gospodarczym i akademickim.

 

Charakterystyka miasta – Poznań – tu ceni się przedsiębiorczość

Poznań jest stolicą województwa wielkopolskiego. Mieszka w nim ok. 550 tys. osób. Liczba mieszkańców systematycznie spada ze względu na przenoszenie się ludności do miejscowości pod Poznaniem. Szacunkowo całą aglomerację poznańską zamieszkuje 1 mln osób.

Miasto jest ważnym węzłem drogowym i kolejowym w Polsce. Poznański Węzeł Kolejowy jest jednym z największych i najruchliwszych w kraju. Przez Poznań przebiega wiele dróg krajowych, w tym autostrada. Oprócz tego miasto posiada połączenie autostradowe z krajami Europy Zachodniej. Lotnisko w Poznaniu obsługuje rocznie ponad 1,5 mln pasażerów.

Poznań jest znany z Międzynarodowych Targów Poznańskich. Jest to największe i najstarsze centrum wystawiennicze w Polsce. Odbywają się tu liczne imprezy targowe, a także kongresy i konferencje.

Poziom bezrobocia w Poznaniu zaliczany jest do najniższych w kraju. Cechą charakterystyczną gospodarki poznańskiej jest wysoki poziom wytworzonego PKB i jego regularny wzrost. Przyrost ten jest jednak niższy niż w innych dużych miastach w Polsce.

W Poznaniu dynamicznie rozwijają się usługi tj. handel, gastronomia i zakwaterowanie, transport, magazynowanie oraz komunikacja. Mają one największy udział w tworzeniu PKB miasta. Dominującymi gałęziami w przemyśle w Poznaniu są przemysł elektromaszynowy i elektrotechniczny, chemiczny oraz spożywczy.

W Poznaniu powstaje bardzo dużo powierzchni magazynowej, natomiast wolniej rozwija się rynek powierzchni biurowej. Poznań to również miasto o dużym potencjale naukowym. Ponadto, swoje siedziby posiada tu wiele zagranicznych firm. Miasto jest uznawane za jedno z najbardziej atrakcyjnych do inwestowania.

Stolica Wielkopolski jest również ważnym punktem na edukacyjnej mapie Polski. W Poznaniu znajduje się 28 uczelni. Osiem to uczelnie publiczne. Łącznie w Poznaniu studiuje prawie 130 tys. studentów. Największe uczelnie pod względem liczby studentów to:

  • Uniwersytet im. Adama Mickiewicza – prawie 40 tys. studentów;

  • Politechnika Poznańska – ok. 20 tys. studentów;

  • Uniwersytet Przyrodniczy i Uniwersytet Ekonomiczny – po ok. 11 tys. studentów.

Wśród poznańskich uczelni najlepiej oceniany jest Uniwersytety Ekonomiczny (3 miejsce w rankingu Perspektywy) oraz Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego (10 miejsce). Przemysław Kotwicki z serwisu otoDom.pl dodaje, iż władze Poznania zdają sobie sprawę z wkładu wykształconej rzeszy młodych ludzi dla dalszego rozwoju miasta i dlatego w ostatnich latach podejmowały inicjatywy mające przyciągać zdolnych maturzystów, a ostatnio także zatrzymać w nim absolwentów (program „Mieszkanie dla Absolwenta”).Łącznie, w akademikach poznańskich uczelni jest ok. 5,5 tys. miejsc. Najwięcej miejsc posiada UAM – ok. 1 500 miejsc w domach studenckich zlokalizowanych w różnych częściach miasta. Politechnika dysponuje 1 200 miejscami na kampusie w dzielnicy Rataje. Najwięcej miejsc w domach studenckich względem liczby studentów ma Uniwersytet Medyczny – ok. 20% studentów ma szansę dostać takie miejsce.

Budynki UAM rozsiane są po Poznaniu, jednak ich największe skupiska zlokalizowane są w dzielnicy Stare Miasto oraz Piątkowo. W okolicy Starego Miasta znajdują się również budynki Uniwersytetu Przyrodniczego i Ekonomicznego. Budynki Politechniki w dużej części zlokalizowane są w dzielnicy Rataje, podobnie jak osiedle akademickie.

Tak jak w innych ośrodkach akademickich nie wszyscy studenci mogą liczyć na swoje uczelnie w kwestii zakwaterowania. Spora ich rzesza będzie poszukiwać odpowiedniego dla siebie lokum na rynku mieszkań do wynajęcia. Jakie stawki mogą zatem stanowić dla nich punkt odniesienia?

 

Rynek wynajmu – struktura oferty

 

Jak wynika z bazy ofert zamieszczonych na portalu otoDom.pl studenci rozglądający się za mieszkaniem do wynajęcia mają przed sobą dużo pracy. Już samo pobieżne przejrzenie zamieszczanych ofert może im zająć sporo czasu. Aktualnie liczba ogłoszeń przekracza 3,8 tys. Praktycznie połowa z nich dotyczy mieszkań 2-pokojowych. Co czwarte mieszkanie oferowane do wynajęcia dysponuje trzema pokojami. Uwagę zwraca wysoki udział kawalerek (22% oferty). Podaż dużych mieszkań, 4 i 5-cio pokojowych jest mocno ograniczona. Łącznie odpowiadają one jedynie za 5% wszystkich ogłoszeń w omawianej kategorii.

 

Struktura oferty mieszkań na wynajem w Poznaniu według liczby pokoi

Źródło: Dział Badań i Analiz firmy Emmerson Realty SA na podstawie danych serwisu otoDom.pl

 

Rynek wynajmu - ceny

 

Z jakimi stawkami najmu zetkną się studenci poszukujący mieszkania do wynajęcia na poznańskim rynku mieszkaniowym? Kwoty te są wyraźnie niższe niż w Warszawie, ale i tak dla wielu żaków koszt związany z zakwaterowaniem będzie poważnym finansowym wyzwaniem.

Wynajęcie kawalerki wiąże się z przeciętnym comiesięcznym wydatkiem na poziomie ok. 1 000 zł. Typowe mieszkanie 2-pokojowe oferowane jest w cenie 1 469 zł/m-c. Trzy pokoje oznaczają wydatek na poziomie 1 921 zł/m-c. Średnia cena mieszkań 4-pokojowych sięga 2 344 zł/m-c. Nieliczne, dysponujące 5-pokojami mieszkania, pośród których można znaleźć także oferty dotyczące luksusowych apartamentów, oferowane są w przeciętnej cenie 3 426 zł/m-c. W dużym uproszczeniu można zatem przyjąć, iż każdy dodatkowy pokój (pomijając 5-cio pokojowe mieszkania) powoduje wzrost stawki oczekiwanej przez właścicieli o 500 zł.

 

Sytuacja jak w każdym innym większym mieście jest bardzo mocno zróżnicowana geograficznie. Najtańsze mieszkania można znaleźć w dzielnicy Dębiec (przeciętnie 1 174 zł/m-c). Najdrożej jest, jak można było się zresztą spodziewać w ścisłym centrum (2 092 zł/m-c). W większości dzielnic średnie ceny oscylują pomiędzy 1 300 – 1 500 zł/m-c.

 

Przeanalizujmy jak te różnice przekładają się na ceny poszczególnych typów mieszkań. Pod uwagę wzięto oferty zlokalizowane na terenie trzech najliczniej reprezentowanych dzielnic. Można zauważyć, iż różnice te nie są bardzo duże, chociaż można wskazać droższą i tańszą dzielnicę. Mieszkania oferowane na terenie dzielnicy Starego Miasta są droższe niż analogiczne typy mieszkań zlokalizowane na terenie Nowego Miasta. Grunwald w przypadku najpopularniejszych typów mieszkań plasuje się pośrodku. W przypadku kawalerek okazał się minimalnie najtańszy (przeciętna cena kawalerek nie przekroczyła 1 000 zł/m-c). Z kolei typowa stawka dotycząca mieszkań czteropokojowych okazała się najwyższa.

 

Średnie ceny wynajmu mieszkań w wybranych dzielnicach Poznania według liczby pokoi
(zł/m-c)

 Dzielnica

1-pokojowe

2-pokojowe

3-pokojowe

4-pokojowe

5-pokojowe

Stare Miasto

1 053

1 527

2 048

2 355

3 985

Grunwald

938

1 441

1 925

2 387

-

Nowe Miasto

1 017

1 395

1 767

2 274

-

Źródło: Dział Badań i Analiz firmy Emmerson Realty SA na podstawie danych serwisu otoDom.pl

 

Warto w tym miejscu zastrzec, iż podawane wcześniej kwoty dotyczą stawek ofertowych, czyli takich jakich oczekują właściciele. Studenci będą musieli dodatkowo opłacić czynsz administracyjny i media. Są to również wartości przeciętne, więc w ofercie bez trudu można znaleźć przykłady mieszkań, w których oczekiwane stawki znacząco od nich odbiegają. Jeśli mieszkanie jest dużo tańsze, a jego standard porównywalny do innych propozycji, to nie liczmy jednak na to, iż będziemy mieć komfort podejmowania w spokoju decyzji o jego wynajęciu.

 

Popularne lokalizacje

 

Popularne wśród poznańskich studentów są przede wszystkim okolice centrum oraz bloki na Ratajach i Piątkowie. Rozważane lokalizacje są w dużym stopniu warunkowane bliskością uczelni, bądź dobrym z nią skomunikowaniem. Dlatego przykładowo studenci UAM, których wydziały znajdują się na Morasku, szukają w pierwszej kolejności mieszkań w pobliżu trasy Pestki.

Źródło: OtoDom, 08.2014

RSS jest to standard przesyłania nagłówków informacji.
Nagłówki te mogą być odczytwane przez specjalne programy - czytniki RSS. Ich listę oraz katalog zasobów RSS można znaleźć na tej stronie: http://rss.mrok.org.

Dzięki temu najnowsze informacje trafiają do Ciebie od razu, bez potrzeby przeglądania poszczególnych stron www.

Więcej o RSS możesz się dowiedzieć tu:
Nasze kanały RSS | więcej o RSS >>

wszystkie działy

Artykuły
Kredyty
Dla pośrednika
Wzory umów
Prawo
Nowości
Budowa domu
Rynek pierwotny - zdjęcia z budowy


    << Powrót

| o nas | współpraca | reklama | kontakt | polityka prywatności | mapa serwisu | poleć nas | dodaj do ulubionych | zgłoś błąd | pomoc |

© Copyrights 2003-2024 Germino


nieruchomości - mieszkania - domy - działki - agencje nieruchomości - kredyty mieszkaniowe