https://www.high-endrolex.com/43 Ile kosztuje mieszkanie we Wrocławiu?

Samo kupno mieszkania to jednak nie wszystko. Warto przyjrzeć się także temu, jak kształtują się koszty utrzymania lokalu. Ile trzeba wydać na energię elektryczną, ile na gaz, a ile na wodę i ogrzewanie?

 
https://www.high-endrolex.com/43
eNieruchomosci.pl: strona główna - zarządzaj artykułami

Nieruchomości Mościcki

Dział: Artykuły27 05 2013

Ile kosztuje mieszkanie we Wrocławiu?

Chociaż przeciętna cena ofertowa to we Wrocławiu około 6 tys. zł, to w rzeczywistości za mieszkania płaci się mniej (znowu: średnio). Co więcej, także koszty utrzymania mieszkania są niższe.

Niezależnie od narzekań na ceny mieszkań oraz na rosnące koszty ich utrzymania wrocławianie i tak są w lepszej sytuacji niż mieszkańcy innych metropolii. Widać to w twardych danych.

Ceny ofertowe

Tam, gdzie metropolia, tam wysokie ceny mieszkań. To dlatego na tle innych największych miast w kraju Wrocław wypada przyzwoicie. Przeciętna cena na rynku pierwotnym to w tym mieście 6,1 tys. zł (dane: domiporta.pl ). W przypadku rynku wtórnego jest nieco taniej. Za m2 trzeba zapłacić 5,9 tys. zł.

Podobne ceny można odnotować w Poznaniu. Tam za m2 trzeba zapłacić 5,5 (rynek wtórny) i 6,3 tys. zł (pierwotny). Niewiele mniej wynoszą przeciętne ceny ofertowe w Gdańsku. Dla porównania, w Krakowie cena m2 mieszkania wynosi zarówno na rynku wtórnym jak i pierwotnym 6,7 tys. zł. Znacznie drożej jest w Warszawie . Tam ceny, których oczekują sprzedający nie spadają poniżej 8 tysięcy złotych za m2.

Warto przy tym pamiętać, że znacznie taniej niż we Wrocławiu jest w Katowicach, Łodzi i w Szczecinie. Tam ceny ofertowe oscylują wokół 4 tys. zł.

Ceny transakcyjne

Problem w tym, że ceny ofertowe nie zawsze odzwierciedlają to, co dzieje się na rynku. W trakcie procesu sprzedaży dochodzi do negocjacji, klienci zbijają ceny (zwykle o około 10-20 proc.). W efekcie płacą za lokal znacznie mniej niż wynikałoby to z analizy cen zapisanych w ogłoszeniach.

Pewne prawidłowości dają się jednak zauważyć także w tym przypadku. Średnia cena transakcyjna w ostatnim kwartale 2012 roku (dane: AMRON-SARFiN ) to we Wrocławiu 5,1 tys. zł . Mniej więcej tyle samo, ile w Poznaniu i Gdańsku. Nieco mniej niż w Krakowie. Znacznie więcej niż w Łodzi czy Katowicach ale dużo mniej niż w Warszawie (gdzie zresztą różnice w cenach ofertowych i transakcyjnych jest najniższa).

Utrzymanie mieszkania

Samo kupno mieszkania to jednak nie wszystko. Warto przyjrzeć się także temu, jak kształtują się koszty utrzymania lokalu. Ile trzeba wydać na energię elektryczną, ile na gaz, a ile na wodę i ogrzewanie?

Województwo dolnośląskie (ponieważ GUS udostępnia dane jedynie dla tego poziomu) wypada pod tym względem całkiem nieźle. Ceny najważniejszych mediów są tam dużo niższe niż w przypadku całego kraju. Przykład? Za ogrzanie m3 mieszkania energią z sieci mieszkańcy Wrocławia i okolic płacą o 3,5 proc. mniej niż wynosi przeciętna dla całego kraju.

Co nie znaczy, że dolnośląskie jest najtańsze. Mieści się w środku stawki. Pod względem cen energii elektrycznej tańsze są min. śląskie i mazowieckie.

W praktyce takie oszczędności mogą wydawać się niewielkie. Z wyliczeń firmy Home Broker wynika, że czteroosobowa rodzina wydaje miesięcznie przeciętnie 880 zł na utrzymanie mieszkania. Biorąc pod uwagę niższe ceny mediów mieszkańcy Wrocławia mogą zaoszczędzić około 42 zł/mies. Mało? To pół tysiąca złotych rocznie . Kwota warta uwagi.

Materiał przygotowany przez specjalistów dewelopera wrocławskiego osiedla Słoneczny Ołtaszyn.

01/2014

RSS jest to standard przesyłania nagłówków informacji.
Nagłówki te mogą być odczytwane przez specjalne programy - czytniki RSS. Ich listę oraz katalog zasobów RSS można znaleźć na tej stronie: http://rss.mrok.org.

Dzięki temu najnowsze informacje trafiają do Ciebie od razu, bez potrzeby przeglądania poszczególnych stron www.

Więcej o RSS możesz się dowiedzieć tu:
Nasze kanały RSS | więcej o RSS >>

wszystkie działy

Artykuły
Kredyty
Dla pośrednika
Wzory umów
Prawo
Nowości
Budowa domu
Rynek pierwotny - zdjęcia z budowy


    << Powrót

| o nas | współpraca | reklama | kontakt | polityka prywatności | mapa serwisu | poleć nas | dodaj do ulubionych | zgłoś błąd | pomoc |

© Copyrights 2003-2024 Germino


nieruchomości - mieszkania - domy - działki - agencje nieruchomości - kredyty mieszkaniowe