eNieruchomosci.pl: strona główna - zarządzaj artykułami

Nieruchomości Mościcki

Dział: Artykuły25 10 2019

Co warto wiedzieć o Planie Zagospodarowania Przestrzennego?

Kupujący mieszkanie podchodzą do tej transakcji bardzo odpowiedzialnie: analizują ofertę, plan, warunki wykończenia lokalu, wygląd nieruchomości i jego otoczenia, lokalizację i dostęp do miejsc użyteczności publicznej… Za kilka lat sąsiedztwo inwestycji może wyglądać zupełnie inaczej, niż obecnie. Jak? Na to pytanie może odpowiedzieć ważny dokument: Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego. Przestudiowanie go może znacząco wpłynąć na podjęcie decyzji co do kupna danego mieszkania.

Co to właściwie jest?

Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego to dokument, za który jest odpowiedzialny, w zależności od wielkości miasta lub typu gminy, wójt, burmistrz lub prezydent miasta. Następne Plan jest przyjmowany w formie uchwały odpowiedniej Rady Gminy. W części graficznej przedstawia on przeznaczenie terenów w gminie lub mieście. Każda działka uzyskuje oznaczenie wskazujące rodzaj inwestycji, które można a niej wybudować. Legenda określa na przykład, na jakiej działce planowana jest zabudowa mieszkaniowa jednorodzinna lub wielorodzinna, zabudowa usługowa, zieleń urządzona, czyli parki i inne tereny tego typu, drogi oraz tereny infrastruktury technicznej. W ten sposób można dowiedzieć się np. czy za kilka lat piękny widok z nowego mieszkania nie zostanie przesłonięty przez inny budynek.

 

plan zagospodarowania przestrzennego

 

Każdy ma prawo do wglądu w Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego. W Krakowie wystarczy udać się do Urzędu Miasta i przedstawić wypełniony wniosek o uzyskanie wypisu i wyrysu z Planu, a następnie uiścić opłatę. Formularz wniosku jest dostępny w sieci, można pobrać także papierową wersję bezpośrednio w budynku Urzędu. Wypis będzie możliwy do odbioru w przeciągu maksymalnie 30 dni.

Kiedy sprawdzić Plan?

Przestudiowanie Planu powinno odbyć się przed podpisaniem ostatecznej umowy kupna lokalu. Najlepiej dokonać tego równolegle z poznawaniem szczegółowej oferty dewelopera. Plan zagospodarowania przestrzennego warto sprawdzić szczególnie w przypadku nowych inwestycji w lokalizacji, której otoczenie nie jest w pełni zagospodarowane. Kiedy inwestycja jest realizowana jako plomba w centrum, plan często nie będzie miał zastosowania. Otoczenie plomby najczęściej jest chronione: kamienice mające status zabytków są chronione przez Konserwatora Zabytków. Niemniej jednak, nawet w takiej sytuacji warto zerknąć w Plan. Pozwoli to uniknąć nieprzyjemnych zaskoczeń w przyszłości.RSS jest to standard przesyłania nagłówków informacji.
Nagłówki te mogą być odczytwane przez specjalne programy - czytniki RSS. Ich listę oraz katalog zasobów RSS można znaleźć na tej stronie: http://rss.mrok.org.

Dzięki temu najnowsze informacje trafiają do Ciebie od razu, bez potrzeby przeglądania poszczególnych stron www.

Więcej o RSS możesz się dowiedzieć tu:
Nasze kanały RSS | więcej o RSS >>

wszystkie działy

Artykuły
Kredyty
Dla pośrednika
Wzory umów
Prawo
Nowości
Budowa domu
Rynek pierwotny - zdjęcia z budowy


    << Powrót

| o nas | współpraca | reklama | kontakt | polityka prywatności | mapa serwisu | poleć nas | dodaj do ulubionych | zgłoś błąd | pomoc |

© Copyrights 2003-2022 Germino


nieruchomości - mieszkania - domy - działki - agencje nieruchomości - kredyty mieszkaniowe