eNieruchomosci.pl: strona główna - zarządzaj artykułami

Nieruchomości Mościcki

Dział: Artykuły02 03 2019

Jak rozliczyć podatek od sprzedaży mieszkania?

Wszyscy podatnicy muszą raz w roku złożyć swoje zeznanie podatkowe do Urzędu Skarbowego. Jak w szybki i łatwy sposób wypełnić PIT-39? Osoby, które przed upływem okresu 5 lat uzyskali jakiekolwiek przychody ze sprzedaży domu czy mieszkania mają obowiązek złożyć deklarację PIT-39. Należy zrobić to nawet w przypadku, gdy pieniądze zostały przeznaczone na zakup innej nieruchomości.

Zwolnienie z podatku od nieruchomości

Jeżeli nieruchomość została sprzedana po pięciu latach od momentu zakupu to wtedy przychody z jej zbycia są zwolnione z podatku dochodowego. Okres ten liczy się od końca tego roku, w którym nabyte zostało mieszkanie czy dom. Należy mieć więc na uwadze to, że nie chodzi tu o kalendarzowe lata. Za uzyskane środki ze sprzedanego mieszkania można kupić w to miejsce inne dla siebie lub dziecka. Jeżeli zrobimy to w ciągu dwóch lat spełnimy w ten sposób własne cele mieszkaniowe i będziemy zwolnieni z płacenia podatku.

 

pit

 

Rozliczanie podatku PIT-39

Jeśli przed upływem pięciu lat od zakupu nieruchomości przeprowadzimy transakcję to mamy obowiązek poinformować o tym Urząd Skarbowy. Do tego posłuży nam formularz PIT-39. Można go wypełnić tradycyjnie lub rozliczyć PIT przez internet. Jest to bardzo wygodna opcja, z której najczęściej korzystają osoby młode.

W formularzu PIT-39 musimy wpisać:

- kwotę przychodu, która musi być spisana z faktury lub innego dokumentu otrzymanego za nieruchomość

- wyliczenie kosztów - zaliczamy do tego między innymi koszt zakupu nieruchomości. W przypadku odziedziczenia nieruchomości lub otrzymania jej jako darowizny koszt nabycia jest zerowy. Do kosztów wlicza się także prowizja pośrednika, koszty związane z notariuszem lub wydatki przeznaczone na remont nieruchomości.

Kiedy wyliczone już mamy wszystkie koszty to uzyskujemy dochód. Sam fakt uzyskania jakiegokolwiek dochodu nie jest zawsze równoznaczny z obowiązkiem zapłacenia podatku. Zależy to głównie od tego czy podatnik zamierza przeznaczyć pieniądze na własne cele mieszkaniowe.

Jeżeli dana osoba zamierza wydać wszystkie uzyskane środki ze sprzedanej nieruchomości na zakup innego mieszkania dla siebie lub dzieci to w takim przypadku będzie zwolniona z płacenia podatku. Podczas wypełniania formularza PIT-39 należy wpisać w rubryce dochody zwolnione z podatku. Trzeba to też zrobić wtedy, gdy nie zostały jeszcze wydane wszystkie środki przeznaczone na mieszkanie. Zwróćmy uwagę na to, aby zdążyć z wszystkim w ciągu dwóch lat. Pieniądze te można wydać także na remont lub spłatę kredytu, który został zaciągnięty jeszcze przed sprzedażą nieruchomości.

W przypadku niewykorzystania wszystkich środków na własne cele mieszkaniowe należy do opodatkowania wliczyć dochód. Najpierw trzeba obliczyć kwotę, którą będzie zwolniona z podatku. Żeby to wyliczyć musimy pomnożyć kwotę uzyskanego dochodu przez kwotę środków wydanych na własne cele mieszkaniowe. Wynik tego mnożenia na koniec trzeba podzielić przez przychód z odpłatnego zbycia. Wynik działania wpisujemy w odpowiednio do tego przeznaczoną rubrykę w formularzu PIT-39. Teraz dopiero mamy możliwość wyliczenia należnego podatku, którego stawka wynosi 39%.

RSS jest to standard przesyłania nagłówków informacji.
Nagłówki te mogą być odczytwane przez specjalne programy - czytniki RSS. Ich listę oraz katalog zasobów RSS można znaleźć na tej stronie: http://rss.mrok.org.

Dzięki temu najnowsze informacje trafiają do Ciebie od razu, bez potrzeby przeglądania poszczególnych stron www.

Więcej o RSS możesz się dowiedzieć tu:
Nasze kanały RSS | więcej o RSS >>

wszystkie działy

Artykuły
Kredyty
Dla pośrednika
Wzory umów
Prawo
Nowości
Budowa domu
Rynek pierwotny - zdjęcia z budowy


    << Powrót

| o nas | współpraca | reklama | kontakt | polityka prywatności | mapa serwisu | poleć nas | dodaj do ulubionych | zgłoś błąd | pomoc |

© Copyrights 2003-2022 Germino


nieruchomości - mieszkania - domy - działki - agencje nieruchomości - kredyty mieszkaniowe