eNieruchomosci.pl: strona główna - zarządzaj artykułami

Nieruchomości Mościcki

Dział: Artykuły15 02 2019

Jak bezpiecznie sprzedać mieszkanie?

Jeśli masz w planach sprzedaż mieszkania, weź pod uwagę kilka ważnych aspektów. Dzięki nim, poczujesz, że masz wszystko pod kontrolą. Ze sprzedażą mieszkania wiąże się spore ryzyko, szczególnie jeśli w grę wchodzą duże pieniądze.

Spisz umowę przedwstępną

Według prawa, jeśli sprzedajesz mieszkanie na rynku wtórnym, nie musisz podpisać umowy przedwstępnej u notariusza. Jest to jednak istotny element, nad którym warto się skupić. Dzięki temu, określone będą warunki sprzedaży oraz ważne terminy. Poczujesz się także bezpieczniej, a w oczach kupującego podejdziesz do sprawy poważnie i profesjonalnie. Dzięki temu, każda ze stron będzie czuła się bardziej bezpieczniej, a jeśli umowa przedwstępna będzie spisana u notariusza - będzie miała ona większą moc prawną w razie postępowania sądowego. Koszt wizyty u notariusza może okazać się dość spory, jednak warto zainwestować. Jeśli nie przewidziałeś takich opłat, z pomocą może przyjść szybka gotówka.

 

sprzedaż mieszkania

 

Zadatek i zaliczka pod kontrolą

Zanim spiszesz umowę sprzedaży mieszkania, weź pod uwagę różnicę pomiędzy zadatkiem a zaliczką. Zaliczka obejmuje część ceny nieruchomości, dlatego w momencie sprzedaży, pozostała kwota zostaje przekazana sprzedającemu. Z kolei, jeśli umowa zostanie rozwiązana, podlega ona zwrotowi. Z zadatkiem jest nieco inaczej. To funkcja gwarancyjna dla sprzedającego, dlatego w przypadku złamania postanowień umowy przez kupującego, nie jest on zwracamy. Jest jednak jedna ważna różnica. Jeśli po zawarciu umowy wstępnej, chcesz się wycofać (z przyczyn losowych), musisz zapłacić dwukrotną wartość zadatku kupującemu. Jeśli coś takiego się wydarzy, szybka pożyczka może okazać się jedyną skuteczną pomocą.

Kredyt hipoteczny lub przelew mają znaczenie

Jeśli kupujący zawiera umowę kredytową z bankiem, trzeba zapoznać się z pozytywną decyzją po spisaniu umowy przedwstępnej. Dopiero po zawarciu umowy kredytowej, sprzedający otrzyma daną kwotę na swoje konto od banku. Warto także zapoznać się z warunkami, jakie kupujący musi spełnić, aby kredyt hipoteczny otrzymać. Nigdy nie ma gwarancji, że dodatkowe warunki zostaną spełnione, jednak można zwrócić na to uwagę.

Natomiast, jeśli kupujący nie musi zapożyczać się w banku, warto skorzystać z usług doświadczonego notariusza i w momencie podpisania umowy sprzedaży, wybrać się do banku, aby kupujący dokonał przelewu pieniędzy na konto sprzedającego. Może też zrobić to w biurze u notariusza, jednak czasem nie jest to możliwe ze względu na zbyt duże kwoty.

 

Wybierz pośrednika

Podczas sprzedaży mieszkania, warto wybrać biuro nieruchomości, które zajmie się wszelkimi formalnościami. To komfortowe rozwiązanie, nie tylko jeśli chodzi o oglądanie mieszkania przez zainteresowanych. Biuro nieruchomości pomoże w skonstruowaniu umowy sprzedaży, także przedwstępnej, a także będzie się kontaktować z kupującym. Warto pamiętać, że osobom, które są związane z nieruchomościami, szczególnie zależy na sprawnej oraz bezpiecznej transakcji. Często pośrednicy współpracują z doświadczonymi notariuszami, co daje większe poczucie bezpieczeństwa.

 

RSS jest to standard przesyłania nagłówków informacji.
Nagłówki te mogą być odczytwane przez specjalne programy - czytniki RSS. Ich listę oraz katalog zasobów RSS można znaleźć na tej stronie: http://rss.mrok.org.

Dzięki temu najnowsze informacje trafiają do Ciebie od razu, bez potrzeby przeglądania poszczególnych stron www.

Więcej o RSS możesz się dowiedzieć tu:
Nasze kanały RSS | więcej o RSS >>

wszystkie działy

Artykuły
Kredyty
Dla pośrednika
Wzory umów
Prawo
Nowości
Budowa domu
Rynek pierwotny - zdjęcia z budowy


    << Powrót

| o nas | współpraca | reklama | kontakt | polityka prywatności | mapa serwisu | poleć nas | dodaj do ulubionych | zgłoś błąd | pomoc |

© Copyrights 2003-2022 Germino


nieruchomości - mieszkania - domy - działki - agencje nieruchomości - kredyty mieszkaniowe