eNieruchomosci.pl: strona główna - zarządzaj artykułami

Nieruchomości Mościcki

Dział: Artykuły01 11 2018

Mieszkanie od dewelopera - na co zwrócić uwagę podczas zakupu?

Zainteresowanie mieszkaniami pochodzącymi z rynku pierwotnego nie maleje więc i deweloperzy robią wszystko by je zaspokoić, a nowe inwestycje powstają praktycznie w każdym większym mieście. Gdańsk Osowa, Kraków czy Poznań nie są tutaj wyjątkiem. Kupując tego typu mieszkanie po raz pierwszy, można poczuć się nieco zdezorientowanym, ponieważ ilość spraw, jakich musimy dopilnować, aby zadbać o swoje interesy, jest całkiem spora.

Mamy nadzieję, że ten tekst będzie dla każdego kupującego mieszkanie od dewelopera swojego rodzaju ściągą, w której znajdzie zagadnienia, którym musi się przyjrzeć w takiej sytuacji. Zaczynajmy więc.

 

deweloper

 

Kim jest deweloper?

Jeśli jakaś inwestycja przykuje Twoją uwagę na tyle, że rozważasz zakup mieszkania na jej terenie, koniecznie przyjrzyj się bliżej deweloperowi, który ją wykonuje. Dokładne prześwietlenie firmy, od której planujemy kupić mieszkanie to absolutne minimum.
Ustawa deweloperska nakłada na inwestora konieczność przekazania potencjalnym klientom wszystkich informacji na temat inwestycji budowlanej tj. plany zagospodarowania przestrzennego, termin oddania lokalizacji do użytku, czy zabezpieczenie środków finansowych. Najczęściej zawiera je w prospekcie informacyjnym, w którym znajdziemy także istotne dane na temat dewelopera.

Jednakże warto dodatkowo przyjrzeć się innym inwestycjom oddanym przez konkretnego inwestora. I to przyjrzeć się w dosłownym tego słowa znaczeniu. Warto pojechać w te lokalizacje i na własne oczy zobaczyć stan budynków, obejścia, sprawdzić ile jest pustych mieszkań. Pomocne mogą być także informacje z Internetu – jednakże w tym wypadku zawsze należy podchodzić do nich z delikatną rezerwą, ponieważ mogą je pisać zarówno pracownicy dewelopera, jak i jego bezpośrednia konkurencja.

Sprawdź dokładnie, co kupujesz?

Decydując się na zakup przysłowiowej „dziury w ziemi”, która w planach jest naszym wymarzonym mieszkaniem, niesie za sobą swojego rodzaju ryzyko. Jednakże zapoznając się dokładnie z prospektem informacyjnym oraz zadając deweloperowi pytania, które nas nurtują, możemy je dość mocno zniwelować. Dodatkowo warto sprawdzić dokładnie grunt, na którym ma powstać inwestycja, która nas interesuje. Sprawdzenie ksiąg wieczystych jest aktualnie proste i łatwe, ponieważ można to zrobić przez Internet. W przypadku gdy deweloper jest właścicielem działki, to sytuacja jest jasna, w przypadku gdy jest jej użytkownikiem wieczystym, musimy liczyć się ze wzrostem opłat. Należy także zwrócić uwagę czy działka lub sam budynek nie są obciążone hipoteką, lub służebnością.

 

deweloper

 

Przeanalizuj lokalizację inwestycji

Nowe inwestycje mieszkaniowe z reguły usytuowane są na obrzeżach miast. Dzieje się tak z dwóch powodów. Po pierwsze bardziej prestiżowe lokalizacje są najczęściej zajęte lub zarezerwowane na apartamentowce. Po drugie teren oddalony od centrum daje większe możliwości, w zakresie odpowiedniego zagospodarowania np. w tereny zielone, na czym wyjątkowo zależy kupującym.

Wybierając lokalizację dla swojego mieszkania od dewelopera, warto zbadać miejsce inwestycji. Skontrolować ile czasu w różnych porach dnia zajmuje nam dojazd do ważnych dla nas miejsc odwiedzanych codziennie lub często? Sprawdzić jak wygląda to w przypadku jazdy samochodem a jak kiedy wybieramy komunikację miejską? Bliżej przyjrzeć się stanom dróg, obecnym w pobliżu lokalom usługowym, sklepom, infrastrukturze przeznaczonej dla najmłodszych. Koniecznie należy także dowiedzieć się o planowane w przyszłości inwestycje na przyległym terenie. Nowe drogi, tory kolejowe czy inne obiekty mogą znacząco obniżyć atrakcyjność mieszkania w dalszej perspektywie czasowej. Warto o tym pamiętać.

Wnikliwie zapoznaj się z umową

Gdy decyzja o wyborze konkretnej lokalizacji została podjęta, należy podpisać z deweloperem umowę w formie aktu notarialnego. Obowiązek jej podpisania wprowadziła w 2012 roku tak zwana ustawa deweloperska. Koszty jej podpisania dzielone są po połowie. Jest to odpowiednik umowy przedwstępnej wykorzystywanej podczas zakupu nieruchomości z rynku wtórnego – podkreślają przedstawiciele dewelopera Rai PB oferującego nowe mieszkania na Osowej. Ważne jest, aby umowa podpisana z deweloperem zawierała maksymalnie dużo szczegółów zarówno na temat nieruchomości, której dotyczy, jak i transakcji z nią związanej. Im więcej informacji się w niej znajduje, tym nasze interesy są lepiej zabezpieczone. Pamiętajmy, że na podstawie tej umowy możemy dochodzić swoich praw w sądzie, gdyby zaistniała taka konieczność.

RSS jest to standard przesyłania nagłówków informacji.
Nagłówki te mogą być odczytwane przez specjalne programy - czytniki RSS. Ich listę oraz katalog zasobów RSS można znaleźć na tej stronie: http://rss.mrok.org.

Dzięki temu najnowsze informacje trafiają do Ciebie od razu, bez potrzeby przeglądania poszczególnych stron www.

Więcej o RSS możesz się dowiedzieć tu:
Nasze kanały RSS | więcej o RSS >>

wszystkie działy

Artykuły
Kredyty
Dla pośrednika
Wzory umów
Prawo
Nowości
Budowa domu
Rynek pierwotny - zdjęcia z budowy


    << Powrót

| o nas | współpraca | reklama | kontakt | polityka prywatności | mapa serwisu | poleć nas | dodaj do ulubionych | zgłoś błąd | pomoc |

© Copyrights 2003-2022 Germino


nieruchomości - mieszkania - domy - działki - agencje nieruchomości - kredyty mieszkaniowe