eNieruchomosci.pl: strona główna - zarządzaj artykułami

Nieruchomości Mościcki

Dział: Artykuły01 06 2018

Demontaż ościeżnicy metalowej i drewnianej – jak zrobić to szybko i sprawnie?

Bez względu na to, czy planujesz tylko wymianę drzwi na nowe, czy chcesz całkiem z nich zrezygnować, prawdopodobnie będziesz musiał przeprowadzić demontaż ościeżnicy. Jak zrobić to szybko i skutecznie, a w jakich sytuacjach możesz pozwolić sobie jedynie na jej odnowienie? Podpowiadamy!

Sposób, w jaki możesz usunąć ościeżnicę, potocznie zwaną również futryną, jest uzależniony przede wszystkim od jej rodzaju. Choć demontaż ościeżnicy metalowej i drewnianej wygląda podobnie, sam proces przebiega nieco inaczej głównie ze względu na sposób jej mocowania.

 

demontaż ościeżnicy

 

Jak zdemontować ościeżnicę?

Demontaż ościeżnicy metalowej może wymagać wykorzystania specjalistycznego sprzętu, przez co uznawany jest za trudniejszy. By usunąć tego typu ościeżnicę możesz potrzebować szlifierki kątowej z tarczą tnącą lub piły z brzeszczotem. Demontaż polega na podcięciu ościeżnicy w kilku miejscach, w tym nad posadzką i w rogach, a następnie odcięciu kotew mocujących lub wykuciu ze ściany.

A jak przeprowadzić demontaż ościeżnicy drewnianej? Usuwanie tego rodzaju ościeżnicy postrzegane jest jako znacznie łatwiejsze przede wszystkim z uwagi na fakt, że jest ona przymocowana do ściany za pomocą drewnianych kołków, a do jej zdemontowania będą ci potrzebne jedynie młotek i płaski śrubokręt. Cały proces polega na odcięciu kołków, a następnie podważeniu i wyciągnięciu ościeżnicy.

 

demontaż ościeżnicy

 

Demontaż starych ościeżnic

Nieco innego podejścia może wymagać demontaż ościeżnic w bardzo starych budynkach, w których nad drzwiami nie zawsze znajduje się nadproże, a cegły oparte są bezpośrednio na futrynie. By zapobiec pęknięciu ściany, musisz odpowiednio ją zabezpieczyć – podeprzeć ją i wstawić pręty zbrojeniowego, albo kupić gotowe nadproże prefabrykowane.

Zabudowa starej ościeżnicy

Może jednak chcesz zrezygnować z drzwi i uczynić dane wnętrze bardziej przestronnym? W takiej sytuacji możesz zdecydować na całkowite usunięcie ościeżnicy, co może być dość czasochłonne, albo zabudowanie aktualnie zamontowanej. Jeśli wybierzesz drugi wariant, świetnym rozwiązaniem będzie renowacyjna ościeżnica nakładana, która jest nie tylko estetyczna, ale także praktyczna – w razie potrzeby możesz na niej zamontować nowe drzwi. Pamiętaj tylko, by przed zabudowaniem ościeżnicy usunąć zawiasy.

 

demontaż ościeżnicy

 

Kiedy warto odnowić ościeżnicę?

W niektórych przypadkach ościeżnicy metalowej nie musisz demontować – jeśli znajduje się ona w naprawdę dobrym stanie, wystarczy ją odnowić! Jak się do tego zabrać? Usuń stare warstwy farby, przykładowo przy pomocy opalarki, a następnie powstałe na jej powierzchni niedoskonałości. Ościeżnicę możesz zmatowić używając papieru ściernego, natomiast do zniwelowania wgnieceń świetnie sprawdzi się kit szpachlowy. Potem pozostaje ci jedynie malowanie ościeżnicy lub pokrycie jej okleiną dopasowaną kolorystycznie do drzwi.

RSS jest to standard przesyłania nagłówków informacji.
Nagłówki te mogą być odczytwane przez specjalne programy - czytniki RSS. Ich listę oraz katalog zasobów RSS można znaleźć na tej stronie: http://rss.mrok.org.

Dzięki temu najnowsze informacje trafiają do Ciebie od razu, bez potrzeby przeglądania poszczególnych stron www.

Więcej o RSS możesz się dowiedzieć tu:
Nasze kanały RSS | więcej o RSS >>

wszystkie działy

Artykuły
Kredyty
Dla pośrednika
Wzory umów
Prawo
Nowości
Budowa domu
Rynek pierwotny - zdjęcia z budowy


    << Powrót

| o nas | współpraca | reklama | kontakt | polityka prywatności | mapa serwisu | poleć nas | dodaj do ulubionych | zgłoś błąd | pomoc |

© Copyrights 2003-2020 Germino


nieruchomości - mieszkania - domy - działki - agencje nieruchomości - kredyty mieszkaniowe