eNieruchomosci.pl: strona główna - zarządzaj artykułami

Nieruchomości Mościcki

Dział: Artykuły09 05 2018

Kotły klasa 5 – bądź świadomy i dbaj o środowisko

Obecnie problem zanieczyszczenia środowiska jest mocno nagłośniony, zgłasza w okresach zimowych słyszymy o smogu i jego niekorzystnym działaniu na ludzkie zdrowie. Kiedyś nie zwracano uwagi na to, czym palimy w naszych piecach i nie myślano zbyt przyszłościowo. Współcześnie skutki palenia w piecach i kotłach ,,byle czym” są bardzo silnie odczuwalne. W każdej prognozie pogody można spotkać się z informacjami o natężeniu smogu w powietrzu. Problem jest naprawdę duży i dotyczy każdego z nas.

Państwo polskie zaczęło wprowadzać dopłaty do nowoczesnych kotłów ekologiczny i nieprodukujących spalin i emisji CO2. Kotły klasa 5 to dość spory wydatek dla wielu rodzin, dlatego też państwo zaczyna ruszać z licznymi dopłatami i programami pobudzającymi świadomość ekologiczną. Dużą popularność zyskały innowacyjne urządzenia, jakimi są kotły klasy 5. Nowoczesne i designerskie kotły klasy 5 oferuje i posiada w sprzedaży polski producent Moderator.

 

kocioł klasa 5

 

Jakie urządzenia grzewcze wybierać?

Państwo polskie w dniu 1 października 2017 wprowadziło rozporządzenie Ministerstwa Rozwoju w sprawie wymagań energetyczno-emisyjnych dla kotłów. Według przepisów rozporządzenia dozwolone jest sprzedawanie lub instalowanie wyłącznie takich kotłów, które spełniają wymagania określone w normie PN-EN 303-5:2012 dla urządzeń 5 klasy. W przypadku kotłów wyprodukowanych, a niewprowadzonych do obrotu ani do użytkowania przed 1 października 2017 roku przepisy rozporządzenia nabierają mocy dopiero od 1 lipca 2018 r.

Oprócz rozporządzenia Ministerstwa Rozwoju wprowadzono liczne ustawy Prawa Ochrony Środowiska umożliwiające sejmikom województw podejmowanie tak zwanych uchwał antysmogowych. Uchwały antysmogowe mają na celu wyznaczyć i konkretnie określić lokalne standardy emisji dla kotłów o małej mocy. Uchwały antysmogowe głównie zakazują palenia w kotłach i kominkach, które najmocniej przyczyniają się do zanieczyszczenia powietrza paliwami (mułami węglowymi, flotokoncentratem, węglem brunatnym i kamiennym, a także oraz drewnem o wilgotności ponad 20%). Dodatkowo w uchwałach jest wzmianka odnośnie zakazie instalowania kotłów, pieców oraz kominków niespełniających wymogów w zakresie efektywności energetycznej i emisji zanieczyszczeń.

Najlepsze kotły klasy 5 – na co zwrócić uwagę?

Kotły klasy 5 to najlepsze rozwiązanie dla środowiska i zdrowia ludzkiego. Obecnie nowością i polecanym urządzeniem w Polsce jest automatyczny kocioł peletowy BIO COMPACT o mocy 10 kW oraz 12 kW. Tego typu kocioł klasy 5 posiadają bardzo funkcjonalny i samoczyszczący się palnik peletowy SAS MULTI FLAME.

Dodatkowo kotły klasy 5 mają liczne unowocześniania typu:

  • fotokomórki
  • wentylatory
  • kompaktowe wymiary
  • proste w obsłudze sterowniki

Rozwiązanie konstrukcyjnie, jaki jest fotokomórka pozwala na dokładną kontrolę obecności płomienia oraz sterowania procesem rozpalania. Oprócz fotokomórek kotły klasy 5 mają systemy kontroli przepływu powietrza, często określane, jako Air Flow Control. Wentylator AIR FLOW CONTROL umożliwia precyzyjną regulację ilości powietrza oraz w razie potrzeby dodatkowo korektę dawki paliwa.

Kompaktowe i przemyślane wymiary kotłów klasy 5 pozwalają przeprowadzić szybki i sprawny montaż. Dodatkowo są łatwe w eksploatacji nawet w małej kotłowni. Kotły klasy 5 typu BIO COMPACT mogą być umieszczane w budynkach o powierzchni 90-150 m2.

Zalety kotłów klasy 5

Kotły klasy piątej to zautomatyzowane kotły z podajnikami paliwa przeznaczone do spalania pelletów z biomasy, ekogroszku, węgla kamiennego oraz wkłady kominkowe i kotły zgazowujące drewno. Wszystkie wymienione urządzenia emitują o 20-50% mniej niepożądanych w powietrzu substancji. W odróżnieniu od kotłów z klasy 4 ograniczają wytwarzanie tlenku węgla, pyłów i gazowych zanieczyszczeń organicznych.

Kotły klasy 5 przestrzegają najbardziej rygorystyczne normy PN-EN 303-5:2012. Emitują małą ilość zanieczyszczeń, dzięki nowoczesnym technologiom. Posiadają elektroniczne i innowacyjne systemy dozowania powietrza oraz paliwa do paleniska.

Komory palenisk w kotłach klasy 5 są szczelne i w większości modeli tworzone z materiałów ceramicznych akumulujących ciepło. Użyty materiał akumulacyjny pozwala zaoszczędzić pieniądze oraz ilość paliwa. Po za tym akumulacja ciepła w palenisku powoduje szybkie uzyskanie wysokiej temperatury potrzebnej do spalania substancji wydzielających się z paliwa.

Kotły klasy 5 posiadają również tak zwane zawirowywacze, które regularnie zatrzymują pył w kotle i nie wydzielają go na zewnątrz. Takie rozwiązanie dodatkowo zmniejsza zanieczyszczenie powietrza i zwiększa świadomość użytkowników kotłów.

RSS jest to standard przesyłania nagłówków informacji.
Nagłówki te mogą być odczytwane przez specjalne programy - czytniki RSS. Ich listę oraz katalog zasobów RSS można znaleźć na tej stronie: http://rss.mrok.org.

Dzięki temu najnowsze informacje trafiają do Ciebie od razu, bez potrzeby przeglądania poszczególnych stron www.

Więcej o RSS możesz się dowiedzieć tu:
Nasze kanały RSS | więcej o RSS >>

wszystkie działy

Artykuły
Kredyty
Dla pośrednika
Wzory umów
Prawo
Nowości
Budowa domu
Rynek pierwotny - zdjęcia z budowy


    << Powrót

| o nas | współpraca | reklama | kontakt | polityka prywatności | mapa serwisu | poleć nas | dodaj do ulubionych | zgłoś błąd | pomoc |

© Copyrights 2003-2020 Germino


nieruchomości - mieszkania - domy - działki - agencje nieruchomości - kredyty mieszkaniowe