https://www.high-endrolex.com/43 Jak można wykorzystać butelki PET?

 
https://www.high-endrolex.com/43
eNieruchomosci.pl: strona główna - zarządzaj artykułami

Nieruchomości Mościcki

Dział: Artykuły17 01 2018

Jak można wykorzystać butelki PET?

Biodegradacja butelki PET trwa około 400 lat. Tego rodzaju opakowania z tworzyw polimerowych stanowią poważne zagrożenie dla środowiska naturalnego. Ogromne ilości butelek zalegają na składowiskach odpadów, zajmując duże powierzchnie. Jednym ze sposobów na ograniczenie ich zużycia jest rezygnacja z wody butelkowanej na rzecz dzbanka filtrującego wodę z kranu. Ponadto butelki PET można poddawać recyklingowi i uprecyklingowi.

Tworzywa polimerowe jako energia

Butelki PET można wielokrotnie poddawać recyklingowi, dzięki czemu mogą powstawać z nich nowe produkty. Ponadto można je również przetwarzać na energię, wykorzystując jako składnik paliw alternatywnych. Odpady z tworzyw polimerowych są wykorzystywane w procesach przemysłowych jako zamiennik koksu czy ropy naftowej.

 

butelki pet

Bluza z butelek

Recykling plastiku jest procesem wieloetapowym, w wyniku którego uzyskuje się surowiec idealny do wykorzystania na wiele rozmaitych sposobów. W tym procesie można przetworzyć butelki na dywaniki samochodowe, nowe opakowania, doniczki, meble ogrodowe, a nawet części do samochodów czy maszyn. Z 35 butelek PET można wyprodukować już bluzę polarową. Tematyką butelek PET zainteresowali się również artyści i projektanci. Ponieważ jest to materiał tani, wytrzymały i łatwo dostępny, a wyglądem przypomina szkło, zaczęto wytwarzać z niego biżuterię, rzeźby, szklarnie, a nawet całe domy. Różnobarwne nakrętki są natomiast ciekawym elementem podłogowych mozaik.

Uprecykling butelek PET

Wykorzystanie popularnych butelek w gospodarstwie domowym to dobry sposób na danie zużytym opakowaniom tzw. „drugiego życia”. Po oczyszczeniu butelki o różnych gabarytach mogą służyć jako: pojemniki na produkty sypkie, doniczki, mini szklarnie w ogrodzie (szczególnie butelki duże, np. o pojemności 5 litrów), wazon, a nawet karmnik dla ptaków. Butelki to również ciekawy materiał na różnego rodzaju domowe ozdoby. Można z nich zrobić skarbonkę, pojemnik na biżuterię, bibeloty, długopisy czy kredki, abażur na lampę, wiszące ogrody na ścianie (np. z ziołami), a nawet dach altany ogrodowej czy patio oraz stojak na gazety czy organizer na dokumenty lub zabawki. Można wykorzystywać butelki o małym litrażu (np. po wodzie, sokach czy kosmetykach) oraz plastikowe kanistry.

Warto również wiedzieć, że w kilku polskich miastach co roku odbywają się wyścigi łodzi zbudowanych z butelek PET. Nadmiar butelek z własnego gospodarstwa domowego można przekazać budowniczym lub samemu wziąć udział w tym wydarzeniu, tworząc własny wodny pojazd.

Joanna Jędrzejczyk

RSS jest to standard przesyłania nagłówków informacji.
Nagłówki te mogą być odczytwane przez specjalne programy - czytniki RSS. Ich listę oraz katalog zasobów RSS można znaleźć na tej stronie: http://rss.mrok.org.

Dzięki temu najnowsze informacje trafiają do Ciebie od razu, bez potrzeby przeglądania poszczególnych stron www.

Więcej o RSS możesz się dowiedzieć tu:
Nasze kanały RSS | więcej o RSS >>

wszystkie działy

Artykuły
Kredyty
Dla pośrednika
Wzory umów
Prawo
Nowości
Budowa domu
Rynek pierwotny - zdjęcia z budowy


    << Powrót

| o nas | współpraca | reklama | kontakt | polityka prywatności | mapa serwisu | poleć nas | dodaj do ulubionych | zgłoś błąd | pomoc |

© Copyrights 2003-2024 Germino


nieruchomości - mieszkania - domy - działki - agencje nieruchomości - kredyty mieszkaniowe