eNieruchomosci.pl: strona główna - zarządzaj artykułami

Nieruchomości Mościcki

Dział: Artykuły30 08 2017

Mieszkanie z rynku wtórnego - plusy i minusy

Zdania na temat mieszkań z rynku pierwotnego i wtórnego są bardzo podzielone. Zwolennicy i przeciwnicy obu rodzajów rynków mają swoje racje, bowiem zarówno mieszkania nowe, jak i te starsze z przysłowiowej drugiej ręki charakteryzują się wadami i zaletami. Trudno jednak nie dostrzegać wyraźnych zalet nieruchomości z rynku wtórnego, podobnie jak niemożliwe jest zignorowanie ich wad. Dlatego tak istotne staje się poznanie zarówno jednych, jak i drugich, i podjęcie decyzji, co w danej sytuacji przeważa.

Zalety mieszkań z rynku wtórnego

Kryterium decydującym podczas wyboru mieszkania najczęściej jest cena. Nie da się ukryć, że mieszkania z rynku wtórnego są znacznie tańsze od nieruchomości deweloperskich. W przypadku tych pierwszych sama cena może ulec również zmianie dzięki negocjacjom, dzięki czemu możliwe staje się kupienie wymarzonego mieszkania w odpowiadającej lokalizacji za stosunkowo niewielką kwotę. Wymaga to jednak poszukiwań i nieco szczęścia. Okazje na rynku wtórnym na pewno się zdarzają, jednak nie wszyscy są w stanie na nie trafić.

 

mieszkanie rynek wtórny

 

Mieszkanie z drugiej ręki to przede wszystkim już ukształtowane otoczenie. Oznacza to wiedzę na temat zlokalizowanych w okolicy punktów użyteczności publicznej, a także możliwość korzystania z nich. To również brak zaskoczeń z powodu nowych inwestycji. Nie trzeba się zatem obawiać powstania drogi szybkiego ruchu tuż pod oknem lub centrum handlowego widzianego z wnętrza mieszkania. Oznacza to, że przed zakupem mieszkania można sprawdzić panujący w nim poziom hałasu, a także poznać najbliższe sąsiedztwo. Trudni we współżyciu sąsiedzi mogą być prawdziwą zmorą każdego mieszkania, dlatego wiedza na temat mieszkających wokół ludzi jest cenna w przypadku zakupu mieszkania.

Kolejną zaletą mieszkania z rynku wtórnego jest możliwość wprowadzenia się do niego niemal od razu. Nie licząc bardzo zdewastowanych lokali mieszkalnych, większość ofert z drugiej ręki charakteryzuje się już gotowym wykończeniem, a także bardzo często postawieniem przez poprzednich właścicieli sprzętu AGD czy mebli. Wszystko to sprawia, że wprowadzenie się do mieszkania zajmuje niewiele czasu. W szczególnie komfortowych dla kupującego sytuacjach, może to być nawet tydzień po oglądaniu mieszkania. Jest to możliwe dzięki temu, że same formalności oraz uzyskanie aktu notarialnego trwają zdecydowanie krócej aniżeli ma to miejsce w przypadku kupienia mieszkania od dewelopera.

Zaletą mieszkań z rynku wtórnego są także rozwiązania, z których obecnie w budownictwie się już rezygnuje. Przede wszystkim miejskie ogrzewanie, tańsze niż tak modne ogrzewanie gazowe, a także piwnice - cenna przestrzeń szczególnie w przypadku małych mieszkań lub lokali zlokalizowanych na wyższych piętrach w budynkach bez wind.

Wady mieszkań z rynku wtórnego

Ceny mieszkań z rynku wtórnego są zdecydowanie niższe niż nowych lokali mieszkalnych, jednak większość osób nie bierze pod uwagę innych kosztów. Mowa tu o taksie notarialnej oraz podatku od czynności cywilno-prawnych w wysokości aż 2% wartości mieszkania. Do tego nierzadko dochodzi prowizja dla pośrednika nieruchomości, a to dopiero początek. Starsze budynki wymagają znacznie wyższej opłaty funduszu remontowego, co w skali rocznej da nie tak małe kwoty.

Budynki, w których znajdują się mieszkania z rynku wtórnego, mogły przeżyć naprawdę wiele. Niemożliwe jest dokładne zbadanie historii każdego budynku, a także sprawdzenie wszystkich usterek lub kłopotów. trudno zatem powiedzieć czy w mieszkaniu nie szalała plaga owadów pokonana jedynie na czas sprzedaży, czy grzyb nie przebije się przez świeżo pomalowane ściany, a tynk nie zdradzi popękanych ścian przygotowanych wyłącznie na sprzedaż. Jeszcze większą trudnością jest sprawdzenie stanu instalacji wodnokanalizacyjnej oraz elektrycznej. Często są one w bardzo złym stanie, nigdy nie zmieniane. Wymiana obu czy nawet jednej z nich to ogromne koszty, a pozostawienie ich to duże ryzyko. trudno zatem znaleźć złoty środek.

W przypadku mieszkań z drugiej ręki, układ pomieszczeń jest z góry ustalony i jedynie w wyjątkowych sytuacjach może ulec zmianie. Ściany nośne dzielą poszczególne pomieszczenia, przez co wszelkie nowe projekty układu pomieszczeń muszą odejść w zapomnienie. Aktualne natomiast bywają niekomfortowe, np. pomieszczenia są zbyt długie i wąskie, metraże pokoi nie takie, jakich się potrzebuje.

Wadą mieszkań z drugiej ręki jest również brak garaży i małe parkingi przed dużymi blokami, przystosowane jeszcze do czasów, w których samochód był dobrem luksusowym, a nie czymś powszechnym. Problem z parkowaniem może stanowić prawdziwe utrapienie dla każdej osoby pragnącej wrócić do domu.

Bezpieczeństwo zakupu

Obawa przed oszustwem jest tym, czego obawia się największa ilość osób. Znane są przypadki, gdy zarówno na jednym, jak i drugim rynku kupujący tracili oszczędności życia. Padali ofiarami oszustwa zarówno ze strony agencji nieruchomości, deweloperów, jak i osób prywatnych. Nie istnieje jednak jednoznaczna odpowiedź na pytanie, który rynek jest bezpieczniejszy dla kupującego, dlatego trudno uznać to za wadę lub zaletę mieszkań z drugiej ręki. Bez wątpienia zaufana agencja nieruchomości i niezbędne zabezpieczenia transakcji (m.in. zaświadczenie o tym, że w lokalu nie jest nikt zameldowany) na pewno ułatwią zyskanie własnego mieszkania, które nie jest obciążone niechcianymi lokatorami, zadłużeniem czy w ogóle nie jest własnością rzekomego sprzedawcy.

RSS jest to standard przesyłania nagłówków informacji.
Nagłówki te mogą być odczytwane przez specjalne programy - czytniki RSS. Ich listę oraz katalog zasobów RSS można znaleźć na tej stronie: http://rss.mrok.org.

Dzięki temu najnowsze informacje trafiają do Ciebie od razu, bez potrzeby przeglądania poszczególnych stron www.

Więcej o RSS możesz się dowiedzieć tu:
Nasze kanały RSS | więcej o RSS >>

wszystkie działy

Artykuły
Kredyty
Dla pośrednika
Wzory umów
Prawo
Nowości
Budowa domu
Rynek pierwotny - zdjęcia z budowy


    << Powrót

| o nas | współpraca | reklama | kontakt | polityka prywatności | mapa serwisu | poleć nas | dodaj do ulubionych | zgłoś błąd | pomoc |

© Copyrights 2003-2022 Germino


nieruchomości - mieszkania - domy - działki - agencje nieruchomości - kredyty mieszkaniowe